Maitsenauding: Kuidas leida joogiletilt meelepärane viski?
Märtsilõpu lörtsisel õhtul korraldasime viskide pimemaitsemise, et selgitada hinnaskaalas ligi kuussada krooni maksvate jookide hulgast lemmikud. Viskide maitsemine toimus selleks kõige sobilikumas kohas ehk Šoti klubi sinises saalis. Samas klubis peavad Eesti viskiklubid viskitundmise iga-aastaseid võistluseid.
Pimemaitsemisel osalejatel oli ees kolmteist nummerdatud klaasi, viskid olid pakitud paberkottidesse: valmistajamaa ega nimi polnud kuidagi tuvastatav.
Mis jook on viski?
Viski on teraviljade, nagu oder, mais, nisu, rukis, meskist destilleeritud kange alkohol, mis on küpsenud puidust vaatides (tüüpiliselt tammevaatides).
Viski täidlus ja tajutavad omadused sõltuvad eelkõige vaskkeedukatla kujust. Kõrged ja sihvakad katlad (kolonnid) võimaldavad toota kergemat piiritust ning madalad, ümarad ja väiksemad katlad (potid) rikkalikku täidlasemat piiritust. Viskipiiritus villitakse vaatidesse lahjendamata. Joogi värvus, aroom ja maitse sõltub edaspidi vaadis küpsemise ajast. Pärast pudelisse villimist viski enam edasi ei arene.
Põhilised viskide jagunemise tüübid:
• linnaseviski Malt Whisky
• tõrrelinnaseviski Vatted Malt või Pure Malt, mis sisaldab linnaseviskisid vähemalt kahest viskivabrikust
• valiklinnaseviski ehk ühelinnaseviski Single Malt, mis on ühe kindla viskitehase toodang, kuid erinevatest pruulimislaaridest kokku segatud, et tagada oodatud toode
• valikvaadi linnaseviski Single-Cask Malt, mis on ühe destillatsiooni tulemus
• teraviljaviski Grain Whisky valmistatakse idandamata odrast, nisust või maisist ja on odavam kui seguviski
• seguviski Blended Whisky
Tuntuimad viskimaad
Viskit valmistatakse paljudes maades, kuid kõige tuntumad viskitootjad on Iirimaa, Šotimaa ja Ameerika.
Iiri viski ehk Irish valmistatakse valdavalt odralinnastest, kuid kasutatakse kaera, nisu, rukist. Uisce Beatha ehk vanaiiri keeles „eluvesi” on destilleeritud vähemalt kolm korda, küpseb tammevaadis vähemalt kolm aastat. Iiri viskid on harva suitsused. Aroomilt parfüümsed, liköörsed ja maarohused. Erinevus Šoti viskidega seisneb selles, et aroomis ja maitses puudub turbasus ja suits. Teravilja kuivatades ei puutu vili suitsuga kokku.
Šoti viski ehk Scotch on valmistatud odralinnastest, destilleeritud kaks korda, küpsemise aeg vähemalt kolm aastat. Šoti viskide puhul kasutatakse küpsemiseks pruugitud ja röstitud burbooni-, rummi- ja šerrivaate. Šoti viskid on tavaliselt aroomilt ja maitselt turbasuitsused, sest teravilja kuivatades puutub vili otseselt suitsuga kokku.
Ameerika viski on Bourbon (burboon), Rye, Corn ja Straight. Valmistamisel on erinevused Euroopa viskidega suured. Teraviljaks Bourbon-viskis on vähemalt 51 protsenti maisi ja 49 protsenti teisi teravilju. Rye viski sisaldab vähemalt 51 protsenti rukist või nisu. Corni viskis on vähemalt 80 protsenti maisi.
Viski peab olema tammevaadis küpsenud vähemalt kaks aastat või rohkem. Seaduse järgi võib kasutada ka uusi röstitud tammevaate. Viski valmimise järel müüakse vanad burboonivaadid Iirimaale ja Šotimaale, kust need lähevad uuele ringile, lisades nende maa viskidele nii aroomi kui ka maitset. Värvuselt on Ameerika viskid tumekuldsed. Aroomis ja maitses on rohkelt teravaid ja lõikavaid, valdavalt maisile iseäralikke noote.
Highland Park 12 Single Malt
Tootjamaa: Šotimaa
Alkoholisisaldus: 40%
Värvus: sügavkuldne
Lõhn: kanarbikune, magusavõitu ning puhta ja suitsuse järelkajaga
Maitse: mahlakas ja suitsune, selles on lehist, vürtsi ja kanarbikumee nüanssi, lõpp on puhas ja kuivapoolne
Sortiment: Highland Parki 12-, 18-, 25-, 30- ja 40aastased linnaseviskid
Maailma kõige põhjapoolsema viskivabriku rajas 1798. aastal Magnus Eunson Gallowhillist. Ta püstitas selle Kirkwalli (Orkney saare pealinn). Kuni aastani 1825, mil tehas sai viskivalmistamise litsentsi, oli selle toodang ebaseaduslik.
Higland Parki viskide tooraineks on kohalikud linnased, millele on kanarbikuturvas andnud jõu ja suitsuse aroomi. Paljudes linnasekuivatites on üritatud seda aroomi jäljendada, põletades kanarbikku ja kuivatades linnaseid. Highland Parki viskide laagerdamiseks kasutatakse ainult Hispaania šerri vaate.
See eriti tugevalõhnaline linnas koos kristallselge allikaveega destilleeritakse ja pannakse 12 aastaks tammevaatidesse valmima. Destilleerija ja keldermeistri kannatlikkus tasutakse rohkesti mesise, suitsuaroomise, lopsaka linnaseviskiga, mille meeldiv maitse püsib kaua suus. Magus ja kuiv on peenelt tasakaalustatud.
The Higland Park kuulub maailma hinnatuimate linnaseviskide hulka ning on tuntud heades restoranides ja baarides üle maailma.
Grant’s Ale Cask Reserve
Tootjamaa: Šotimaa
Alkoholisisaldus: 40%
Värvus: tumekuldne
Lõhn: koorene
Maitse: linnaseline ja mesine; värske puuviljane järelmaitse koos sileda ja kergelt suitsuse lõpuga
2007 International Wine and Spirit Completition – Silver.
2007 International Spirits Challenge – Commended.
Grant’s Cask Reserve’i kollektsiooni lätteks on firma William Grant & Sons sügav armastus viskivalmistamise kunsti vastu. Need joogid on loodud Grant’si ülemviskimeistri ja tema suurepäraste ametioskustega meeskonna pühendumuse, teadmiste ja intuitsiooni abil.
Grant’s Ale Cask Reserve tähistab Šotimaale viskitootmise alal eriti tähtsat arengut. Õlle, antud juhul Edinburgh Strong Ale’i, maitse ühendamist viski maitsega on seniajani suisa võimatuks peetud. Varem on arvatud, et kaht suurepärast kunsti – õllepruulimist ja viskipõletamist – pole võimalik ühendada.
Grant’s Ale Cask Reserve on ainus Šoti viski, mille esimene kääritamine toimub tammevaatides, millele järgneb kolmekuuline maturatsioon vaatides, kus on enne hoitud Edinburgh Strong Ale’i. Tänu õllevaadis laagerdumisele on viski omandanud mitmeid olulisi maitse- ja aroomielemente. Tulemuseks saab erilise karakteriga ja unikaalse viski, mis on iseloomult koorene, linnaseline ja mesine ning sileda ja kergelt suitsuse järelmaitsega.
Ballantine’s 12 Year Old
Tootjamaa: Šotimaa
Tootja: Chivas Brothers
Alkoholisisaldus: 40%
Värvus: külluslikult kuldne
Maitse: linnaseline ja mesine
1827. aastal avas 18aastane George Ballantine Edinburghis gastronoomiaäri ning 10 aasta möödudes sai temast edukas alkohoolsete jookidega kaubitseja. 1860. aastate lõpuks laiendab George Ballantine ettevõtet koos kolme poja ja pojapojaga: ta avab uued filiaalid, sealhulgas Glasgows, ning saab üheks juhtivaks seguviskide tootjaks.
1895. aastal andis kuninganna Victoria ettevõttele George Ballantine & Son kuningliku patendi kuningliku õukonna varustamiseks alkohoolsete jookidega.
Tänasel päeval hoiab Ballantine’s maailmas Šoti viskide seas teist kohta. Igas sekundis müüakse kaks pudelit seda suurepärast viskit. Ballantine’si maitset naudivad miljonid asjatundjad ja hindajad üle terve maailma.
Ballantine’s 12 Year Old on pehme ja keerukas 12aastane viski. See on segu enam kui 40 valitud linnase- ja teraviljaviskist, millest igaüks on küpsenud vähemalt 12 aastat. Viskit iseloomustab külluslik kuldne värvus ning rikkad mesised toonid. Ballantine’s 12 Year Old on saanud arvukalt rahvusvahelisi auhindu.
Soovitus: aperitiiviks moodsates kokteilides, digestiiviks, soliidseks kingituseks.
Saadaval: Stockmann, Selver, Prisma, Kaubamaja
Hind 70 cl: 459 kr
Maaletooja: Pernod Ricard Estonia
Erinevate, keskeltläbi 600 krooni maksvate viskide pimemaitsemine oli tasavägine. Siinkohal nimetame meeste ja naiste hindamise erisused.
„Meesninade” lemmikud sama punktisummaga: Connemara Peated Single Malt Irish Whiskey, Glenfiddich 12 Single Malt Scotch Whisky, Tullamore Dew 12 Finest Old Irish Whiskey.
Meeste lemmikud koos asjaarmastajatega: Connemara Peated Single Malt Irish Whiskey, Highland Park 12 Single Malt Scotch Whisky, Glenfiddich 12 Single Malt Scotch Whisky.
„Naisninade” lemmikud: Glenfiddich 12 Single Malt Scotch Whisky, Jameson 12 Special Reserve Irish Whiseky, Strathisla 12 Pure Highland Malt Scotch Whisky.
Naiste lemmikud koos asjaarmastajaga: Jameson 12 Special Reserve Irish Whiskey, Glenfiddich 12 Single Malt Scotch Whisky, Strathisla 12 Pure Highland Malt Scotch Whisky.
Maitsejateks olid Henri Pook (n), Arne Pajula (n), Aare Karolin (n), Tiit Tammiste, Rivo Põldoja, Andre Aaspere, Ilo Pilve (n), Merike Ellen (n), Kaire Hallismaa (n) ja Kairi Toom.
*(n) – jooginina
Testijate lemmikud
1. Connemara Peated Single Malt Irish Whiskey
Välimus: väga puhas, kuldne.
Aroom: tõrvane köis, mereadru, nahk, vana garaaži lõhnad, tavott, veidi soolakas – väga huvitava aroomiga.
Maitse: hea, klassikaline, mahe, pehme, šerrine mahlakus, suitsune pikk lõpp.
Huvitav elamus, tarbida vastutustundega.
2. Glenfiddich 12 Single Malt Scotch Whisky
Välimus: särav, kuldne helk, oksüdeerunud vaske meenutav.
Aroom: heas tasakaalus, kõrvuti karamellised ja suitsused noodid, šerrilik, toffee, mahlakas, tulised vürtsid.
Maitse: hea harmoonia, tammevaadine, mesine, tulitav, lõpus üha kasvav.
Põltsamaa viskiklubist.
3. Highland Park 12 Single Malt Scotch Whisky
Välimus: meeldivalt roheka varjundiga kollane.
Aroom: tugevapoolne, suitsune, tubakane, turbane, mere soolasus.
Maitse: turbasuitsune, üllatavalt pehme, võimas, mahlakas, veidi seebine, järelmaitse pikk, soe ja soolane.
Ülejäänud viskid ei ole paremusjärjestuses, pildil vasakult paremale.
Strathisla 12 Pure Highland Malt Scotch Whisky
Välimus: kuldpruun, punaka tooniga.
Aroom: ilus kerge suits, nahk, mesi, lakitud mööbel, pähklid, lilled.
Maitse: mahlane ümar algus, teravad ürdid, kurku põletava suitsuse järelmaitsega.
Jack Daniel’s Tennessee Sour Mash Wiskey
Välimus: punaka varjundiga helepruun.
Aroom: apteek, maisialkohol koos vähese rukkiga, mahlakas, köömned, vanill, hapukas.
Maitse: tuline, mahlakas, apteegitill, vürtsine, kõike, mida seisnud „ameeriklasest” võiks tahta.
Särtsakas Tennessee.
Bunnahabhain 12 Islay Single Malt Scotch Whisky
Välimus: tume, isegi pruunikas.
Aroom: köömned, sügisene mets, veidi hapukas, karamell, aprikoos, magusad järelnoodid.
Maitse: mandlipähkline, soe, magus, vahtrasiirupine, kanarbikumesi.
Grant’s Ale Cask Blended Scotch Whisky
Välimus: tumekuldne, kirgas.
Aroom: meresoolalõhnaline, mööblivahane, lutikas, mesine kanarbik, sigarisuits, karamell, šokolaad.
Maitse: tasakaalus korralik viski, soolakas, ümar, piprane ja põletav, pikk järelmaitse.
Jameson 12 Special Reserve Irish Whiskey
Välimus: kena kuldne, kirgas.
Aroom: vaigune, tammine, burboonine, pähkline, iirisekomm, veinine.
Maitse: rikas, magus, mandlikoorene, veidi martsipani, pehme, ilus lõpp.
;Grant’s 12 Bourbon Casks Finish Scotch Whisky
Välimus: lihtne.
Aroom: tammine, pähkline, röstleib, karamell, õrn küünelakieemaldaja, veidi tõrvane.
Maitse: ümar, veidi toores, toffee, vanill, magus vürts, aga ei põleta.
The Irishman Single Malt Irish Whiskey
Välimus: kena, kirgas ja tume.
Aroom: kenad kukekommised noodid, troopilised lilled, mahlane, kirsine, õrnalt magus vanill.
Maitse: mahlakas, magus, õrn, soe ja värske.
Mõnus viski, mida õhtul kamina ees nautida.
Evan Williams Single Barrel 1997 Kentucky Straight Bourbon Whiskey
Välimus: tume, tugev.
Aroom: kreemine, magus mesine, kergelt mõrkjas, maisine, atsetoonine, Ameerika tamm, soojad vürtsid.
Maitse: tugev, jõuline, maisi, rukist, tuline, põnev ja paks, järelmaitse veidi kirbe.
Ballantine’s 12 Blended Scotch Whisky
Välimus: hele, kuldne.
Aroom: pähkline, veidi šerrine, toffee, rohune, kivine.
Maitse: pikk tulisus, magus, mahlakas, pikk ürdine järelmaitse.
Tahe ja hästi kontrollitud kooslus.
Tullamore Dew 12 Finest Old Irish Whiskey
Välimus: hele, kirgas, kuldne.
Aroom: algul kinnine, värske õunane, lilleline, aja jooksul avanes ja muutus väga nauditavaks.
Maitse: kerge, magus, vürtsikas, lustlik soojus, huvitav, pikk ja kuiv järelmaitse.
Tunti ära, et see on Tullamore Dew.