Oma pelletiveski käivitamise taga 2004. aastal oli taas sund – müüdi küll seadmeid, kuid kütuse enda juurde oli eratarbijal ligipääs kangesti keeruline. „Eestist oli pelletitootmine sel ajal täiesti olemas,“ meenutab Isak, „kuid katsu sa neid pakendatult kätte saada. Nii Väike-Maarja kui ka Tõrva tehas müüsid oma toodangu lahtiselt Põhjamaadesse. Polnudki muud, kui rajada oma kundede tarvis ka pelletitootmine. Tegime siis sellise väikse n-ö taskutehase Paljassaare höövlivabriku juurde, püüdsime nende höövlilaastu lihtsalt kinni ja andsime sellele uue elu. 2008. aastal saadi Eestiski aru, et pellet on väärt värk, ja tekkisid tehased, kes kohaliku turu jaoks pelletit pakendasid. Kuna pelletitootmine polnud üldse meie huviorbiidis ja masin hakkas ka vaikselt ära väsima, siis müüsime ta Paidesse. Tiksub seal tasapisi siiani. Meie aga saime pühenduda palju põnevamale.“ Nii jõuti 2005. aastal oma põleti loomiseni ja aasta hiljem kasvas sellest välja Pelltech OÜ, kus valmivad nii põletid, katlad, mahutid, juhtautomaatika ja muu, mis puudutab pelletikütet. Praegu tegutsevad need kaks ettevõtet sõbralikult ühe kaubamärgi Pelletikeskus all, jagavad nii maja kui ka meeskonda, kuhu kuulub 37 oma ala professionaali. Importijate võrgu kaudu jõuavad Euroopasse ja mujale laia maailma Eestis toodetud pelletipõletid ning katlad, mis kütavad ja annavad sooja vett eramuis, asumeis ning tööstuses.

Pellet on puhas ja kaasaegne küte

Erinevalt halupuuga kütjast pole pelletikatla omanikul n-ö ahju juurde kuigi tihti asja. Hea tuleb seista üksnes selle eest, et katlal midagi „süüa“ oleks ja keskmiselt paari nädala või kuu tagant võetaks välja tuhk, mida tekib kaugelt vähem kui halupuuga kütjal, kes nädalas mitu korda puusülemi ja tuhaämbriga õue ja toa vahet jookseb. Kulu poolest aga kannatab pelletiküte võrdlust isegi kaasaegsete maa- ja õhk-vesisoojuspumpadega ning ostuhind on soodsam. Lõivu tuleb küll pisut maksta mugavuses. Kui pumbaomanik võib istuda jalg üle põlve, siis pelleteid tuleb siiski mahutisse juurde laadida ja aeg-ajalt, kuigi harva, katelt ka puhastada.

Ehkki pellet on puhas ja kõrge kasuteguriga (üle 90%) küte, kostub Aavo Isaku sõnul viimasel ajal üsna imelikke seisukohavõtte nii pelleti kui ka üldse puidu põletamise kohta. „Ilmus siin hiljuti artikkel sellest, kuidas ikkagi tegelikkuses ei ole puidu põletamine üldse loodussõbralik, kuna atmosfääri paisatakse peenosakesi. Hakkasime siis hoogsalt uurima, millele ajakirjaniku väited tuginevad. Muidugi uuringutele. Aga millistele? Selgus, et neile, kus vaadeldi suuri viiekümne kuni saja viiekümne megavatiseid Inglismaa soojus-
elektrijaamade katlaid, mida varem köeti söega ja nüüd jahvatatud pelletiga. Loomulikult lendub sealt söetolmu välja veel tükk aega,“ räägib mees ja lisab, et kohaliku küttematerjali kahtluse alla seadjad võiksid kordki uurida mistahes kütteliigi kogu tsükli jalajälge alates selle tootmisest, kohaleveost kuni jääkide utiliseerimiseni. Tahkete osakeste pärast muretseda maksvat aga küll ja panna tähele, et Pelltechi kõige uuemas PK15 katlas kasutatakse tuhatsüklonit, mis eraldab suitsugaasidest peenosakesed, olles äärmiselt keskkonnasõbralik.

Soojuspumpade konkurent Väike Valge

Väike Valge – nii kutsutakse Pelletikeskuses uut isepuhastuvat kompaktkatelt – erineb harjumuspärasest tsingitud plekist mahuti ja etteande teo ning voolikulondiga kobakast pelletikatlast. Uus Pelltech PK15 on ilus valge aparaat (1310 x 800 x 500 mm), mida esmapilgul kuidagi elusa tulega katlaks olemises ei oskaks süüdistada. Eestis leiutatud ja valmistatud seadme loomise ajendiks sai vajadus pista rinda iga aastaga aina usinamalt turgu võtvate soojuspumpadega. „Mis tema kõige suurem eelis on võrreldes näiteks odavamat sorti õhk-vesisoojuspumbaga, on see, et tal on kama kaks välistemperatuurist, kütab kõrge kasuteguriga ka suurte miinustega. Lisaks on ta võimeline juhtima kogu elamu keskküttesüsteemi, on kaugjälgitav ja juhitav üle interneti. Hakkasime seda 2016. aastal arendama, kaks aastat hiljem näitasime esimest korda näitusel ja möödunud aastast alates müüme. Meie jaoks täiesti teistsugune seade, sest siiani on me tooted olnud ikka omavahel sobitatavad – võid võtta ühe katla ja panna sinna ka teisi põleteid. Väike Valge on kokku ehitatud aga nii, et üks on teise osa, mis kajastub efektiivsuses. Plaan on teha sellest omaette tootepere, kus praegusele 15-kilovatisele lisanduks kuni 25-kilovatine seade, edasi kuni 40, 80 ja lõpetaks seal 100 juures ära. Aga eks paistab, mis tulevik toob.“

Aitäh, Saksa korstnapühkija!

Pelletikeskuse arengut on läbi aja suunanud mitmed hädavajadused, näiteks oma pelletiveski loomine. Põnev on ka katlatootmise juurde jõudmine. Aavo Isak meenutab, et kuigi loodud oli väga hea põleti, millel kõik vajalikud sertifikaadis olemas, ei jõudnud nad selle müügiga Saksa turul kuigi kaugele. „Korstnapühkija, kes on seal A ja O, küsis, kus on luba, et meie põleti võib konkreetsete kateldega töötada. Kus on katsetuste tulemused ja muu säärane info? Seesama tubli nõginina ongi põhjus, miks jõudsime kateldeni, kus meie põletiga saavutatakse kõrge efektiivsus. Sama lugu oli ka jala ukse vahele saamisega Prantsusmaal ja Inglismaal, kuhu sai põleteid müüa vaid koos neile mõeldud kateldega. Skandinaavia turuga läks siiski lihtsamalt.“

Jaga
Kommentaarid