Tori talli valgustkartev saladus: zoofiil käis aastaid öösiti hobustel „külas“
Üheteistkümne aasta eest sündis Ungaris soojavereline mära Obora’s Jeunesse. Kuigi looma ilmale toojaks oli teadmata põlvnemisega Jessica, nähti noores märas potentsiaali käia oma Prantsuse ratsahobuste suguvõsast põlvneva isa Timpex Apoleoni jälgedes ja saada sporthobuseks.
„Tuli pakkumine, et oleks vaja toetada üht noort ratsutajat,“ meenutab kümne aasta tagust aega teedeehitusettevõtja ja Lääneranna vallavolikogu aseesimees Vallo Kappak. „Ja siis soetasimegi noore hobuse – sellesama Jeunesse’i.“
Ratsutaja tegeles hobusega iga päev, lisaks võeti sellele kohe ka treener. „Lisaks tallid ja asjad. Tulemuste parandamiseks hakkasime teda talviti saatma parematesse tingimustesse. Hollandisse, Belgiasse, Saksamaale. Ta sai seal talv läbi sõita, ei pidanud siin muda sees olema. Tulemused olid kohe ka näha,“ meenutab Kappak.
Pärast järjekordset talve Kesk-Euroopas otsustati 2018. aasta varakevadel, et ehk oleks hobusel mõistlik alalisemalt taas Eestis elada. Hobune toodi elama Tori talli.
Pärnu kesklinnast umbes 30 km kirde poole jääv Tori hobusekasvandus on Eesti vanim, alustas tegevust juba 1856. aastal. Sihtasutuse Maaelumuuseumid kaudu kuulub see maaeluministeeriumile.