KAS KUJUTELMAD?
Lavastaja Guillermo del Toro (43) on tänapäeva kino võimsamaid fantaseerijaid. “Paani labürint” (2006) areneb kahel tasandil. Realistlikul: 1944. a Hispaanias püüab sõjavägi pärast Franco võitu vabariiklikke metsavendi. Ja fantaasiamaailmas: 10aastane tüdruk Ofelia (Ivana Baquero) eksleb kummalises labürindis ja jõuab fantaasiat täis maa-alusesse maailma, “kus pole valet ega valu”. Valitseja ootab tagasi kunagi lahkunud printsessi ja tunneb selle tüdrukus eksimatult. Selle maailma detailirikkus veenab tema olemasolus, režissöör näib hästi tundvat siinseid elanikke.

Ofelia armastab muinasjutte ja seetõttu elavad maa-aluses maailmas veidrad olendid. Värvidest domineerivad karmiinpunane ja kuldkollane, vormid on ümarad. Oma unistustes tahaks tüdruk nagu tagasi emaüska, kus on kindel. Maa-alune maailm ongi väga ümar ja “üsalik”. Võib arvata mehhiko folkloori ja muinasjuttude mõju.

See on muidugi muinasjutt täiskasvanutele. Otse ei öelda välja, mis siin on reaalne ja mis mitte. Jääb vaataja otsustada, missuguses suhtes reaalsusega on tütarlapse maailm.
Ja üle hulga aja kuuleme kinos hispaania keelt.

Tallinnas Sõpruses