KES TUNNEB ÄRA? Martin Parr otsib 1992. aastal pildile jäänud Lasnamäe kaupluse kassiiri, et kinkida talle mälestuseks ja tänutäheks see raamitud foto. Ühendust võtta aadressil priithob@ekspress.ee. Foto: © Martin Parr/MAGNUM PHOTOS

Maailmakuulus fotodokumentalist Parr sattus Eestisse, kui õpetas 90ndate alguses Helsingis fotograafiat. Seal kohtus ta eesti foto­graafi Peeter Linnapiga ja Linnap kutsus ta Tallinna, kus kommunistide võimu alt vabanenud eestlased oma iseseisvat riiki taastasid. Parr oli saavutanud maailmas tuntuse oma ebatavalise visuaalse käekirja ja ainevaliku poolest. Ta pildistas tavalisi inimesi igapäevaste toimingute ajal. Tihti tabas ta inimesi nende jaoks haavataval hetkel – ostumarketis hullunud rahvahulgas odavat kraami rabamas, ahnelt rämpstoitu suhu toppimas või tittedega tüdinult kuuma päikese käes räpasel rannaliival istumas.

Parr tahtis Tallinnas pildistada tühjade lettidega toidukauplusi ja neis looklevaid pikki järjekordi, kus seisid ühesugustes mantlites ja mütsides tüdinud, süngete nägudega inimesed. Linnap juhatas ta Lasnamäele. „Need kauplused nägid välja väga kommunistlikud ja inimesed olid ka kommunistlikud,“ meenutas Martin Parr intervjuus Priit Hõbemäele, mida saab lugeda Eesti Ekspressi kultuurilisast Areen.

KES TUNNEB ÄRA? Martin Parr otsib 1992. aastal pildile jäänud Lasnamäe kaupluse kassiiri, et kinkida talle mälestuseks ja tänutäheks see raamitud foto. Ühendust võtta aadressil priithob@ekspress.ee.
Foto: © Martin Parr/MAGNUM PHOTOS

Lasnamäel pildistas ta ka üht sealse kaupluse kassiiri, noort neiut, kes praeguseks võiks olla 40ndates aastates daam. Parr on huvitatud toonasse kassiiri üles leidmisest, et kinkida talle mälestuseks ja tänutäheks see raamitud foto.

Teadjatel palume ühendust võtta aadressil priithob@ekspress.ee.

Loe pikemat intervjuud Martin Parriga kolmapäevasest Areenist.