LEGEND: Vene kirjanik Vladimir Voinovitš külastab kolmapäeval Eestit. Dmitri Rožkov/Wikimedia Commons

Täna, 6. septembril kell 18 algab Tallinnas Kirjanike Liidu musta laega saalis kirjanduslike kolmapäevade uus hooaeg. Sügishooaja esimesel üritusel astub üles legendaarne vene kirjanik Vladimir Voinovitš (84), kellega vestleb kultuuri- ja ajaloolane David Vseviov.

Vladimir Voinovitš on kirjutanud romaane, jutte, jutustusi ja laulusõnu. Üks tema tuntumaid teoseid on „Sõdur Ivan Tšonkini elu ja ebatavalised seiklused“, mille kolm osa on ilmunud Jüri Ojamaa tõlkes ka eesti keeles (2014–2015). Voinovitš hakkas Ivan Tšonkini seikluste esimest osa kirjutama 1963. Kuna Voinovitš sai avaldamiskeelu, ilmus selle üks osa esimest korda 1969 Frankfurdis ja terve raamat 1975 Pariisis, Nõukogude Liidus levis tekst samizdati väljaandena. Tšonkini raamatutes, mida on sageli nimetatud „vene Švejkiks“, kirjeldab autor vaimukalt nõukogude külaelu ja sõjaväge, laiemalt tolle aja absurdsust; oma osa saavad nii Nõukogude Liidu õigussüsteem, ajakirjandus kui Stalin ise. Raamatu kolmandas osas jälgitakse tegelaste elu pärast sõja lõppu, tegevuse käigus sattub Tšonkin vastu tahtmist elama Ameerikasse ning kirjeldatakse elu Nõukogude Liidu eksistentsi viimastel aastatel.

Eesti keeles on ilmunud ka Voinovitši raamatud „Meie elame siin“, „Tahan olla aus“, „Karvamüts“ ja „Moskva 2042“.

Voinovitši ja Vseviovi vestlus toimub vene keeles eestikeelse sünkroontõlkega. Kirjandusõhtu toimub koostöös Avatud Eesti Fondi üritustesarjaga „Venemaa hääled“ ja kirjandusfestivaliga HeadRead.