Viljandi kultuuriakadeemia direktor jälgis pikalt ja salaja naisalluvat. Lõpuks jahmatas ta teda oma seksuaalfantaasiatega
KOOLIJUHI KAKSIKELU: Juhtunu tuli avalikuks, kui Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia meililisti saabus ühe töötaja kiri tema erakorralise ametist lahkumise põhjuste kohta. Ülikooli juhtkond leidis, et Juko-Mart Kõlar sobib direktorina jätkama, kuid ta sai hoiatuse.
Täiendatud 6. juuli kell 10.40: Juko-Mart Kõlar teatas tagasi astumisest.
Noor naine K. tuli Viljandi Kultuuriakadeemiasse tööle mullu suvel pärast ülikooli lõpetamist.
Tema ülemuseks sai Juko-Mart Kõlar (40), abielumees, mitme lapse isa. Kõlar töötab akadeemia direktorina 2020. aasta sügisest. Varem töötas ta pikalt kultuuriministeeriumis nõunikuna.
K.-le oli akadeemia „esimene päris töökoht“ ja ta alustas tööd suure elevusega. Esimene aasta oli talle huvitav ja ta kavatses oma ametis jätkata. Sel neljapäeval teatas ta aga majasiseses meililistis kolleegidele, et lahkub ametist.
Asjaolud on šokeerivad.
Naine leidis ümbrikust mälupulga, kus oli 99 lehekülge Kõlari märkmeid pealkirjaga „Loomulikult“. Kirja pandu vapustas teda tõsiselt.
K. räägib Ekspressile, et 11. juunil andis Kõlar talle kinnise ümbriku sõnadega: „Mul on sulle üks kingitus.“ Direktor soovitas ümbriku avada ainult siis, kui K. on üksi.
„See mõjus ootamatult ja kummaliselt, aga ma ei osanud ausalt öeldes esialgu mingisuguseid järeldusi teha. Avasin selle samal õhtul,“ räägib K.
Ta leidis ümbrikust mälupulga, kus oli 99 lehekülge Kõlari märkmeid pealkirjaga „Loomulikult“. K. luges need läbi. Kirja pandu vapustas teda tõsiselt.
Salajased seksuaalihad
Selgus, et Kõlar jälgis naist tööle asumisest saadik. Enamgi veel – Kõlar andis naisele teada, et võttis K. tööle mitte professionaalsetel, vaid isiklikel motiividel, lootuses luua endast märgatavalt noorema naisega lähisuhe.
„Kõlar oli kogu töötamise aja mind süstemaatiliselt jälginud ja fikseerinud minu üksikuid mõtteavaldusi, samuti seda, kuidas ja kellega ma ka tööväliselt lävin ning seda, mida ühel või teisel puhul seljas kannan või kuidas välja näen,“ kirjeldab K.
Ta luges ehmatusega, et Kõlar püüdis naisele lähenemise eesmärgil luua suhteid naise lähedaste ja talle oluliste inimestega, et kujundada endast head muljet. Direktor püüdis ka neid inimesi analüüsida.
Naise jaoks kõige tülgastavam oli aga lugeda, et Kõlar pani kirja erinevaid seksuaalseid fantaasiaid ja kujutluspilte nende ühisest eraelulisest tulevikust. Samuti unistas mees ühise perekonna loomisest ja laste saamisest.
„Kirjutis sisaldab ka etteheiteid minule, et ma ei ole märganud tema korduvaid lähenemiskatseid. Samuti andis ta teada, mida kõike oleksin võinud oma tööandjalt taotleda ja saada, kui oleksin olnud tema soovide suhtes „mõistvam“,“ räägib K.
Samuti kirjeldas mees oma praeguse pereelu raskusi ja kavatsust lõpetada abielu selle perspektiivituse tõttu.
Kui K. talle antud materjali läbi luges, tundis ta hirmu ja ärevust.
„See oli üks selline hetk elus, mida ei oskaks ka kõige parema tahtmise korral ise välja mõelda või ette kujutada. Tundsin pettumust, et kogu oma tööaja Viljandis olen sisuliselt vales elanud, kuna tekstist nähtus, et juba minu Viljandisse kandideerima kutsumisel oli Kõlari jaoks varjatud tagamõte. Tundsin vastikust selle üle, kuidas ta oma praegusest elust kirjutas.“
See oli üks selline hetk elus, mida ei oskaks ka kõige parema tahtmise korral ise välja mõelda või ette kujutada.
K. võttis haiguslehe, sest ta oli mitu ööd magamata ja ärevus kurnas teda. Perearst määras talle ravi ja soovitas politseisse pöörduda. K. väitel muutis tema olukorra raskemaks ka Kõlar, kes hakkas naist sõnumitega survestama, et ta unustaks kogu loo ja läheks eluga edasi.
Need kirjad häirisid K.-d. Ta palus Kõlaril talle mitte kirjutada.
Naine otsis abi Tartust
K. mõtles paar päeva, kuidas edasi minna. Ta võttis appi Tartu Ülikooli võrdse kohtlemise juhendi, sest kultuuriakadeemia on ülikooli allasutus. K. andis asjast teada õppedirektor Kadri Steinbachile ja haldusdirektor Reevo Maidlale (kuna Kõlar läks puhkusele, täitis direktori kohuseid Maidla).
K. teatas neile, et tema jaoks on töökeskkond Viljandi kultuuriakadeemias rikutud ja ta ütleb töölepingu üles.
„Nad palusid, et ma ootaksin oma otsusega, kuniks ülikool on oma otsuse Kõlari osas teinud ja seda ma lubasin ka teha.“
Steinbach teavitas juhtunust Kõlari ülemust, Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaani Anti Selartit. 19. juunil sai juhtumist teada ka Tartu Ülikooli rektor, professor Toomas Asser.
K. kirjutas dekaanile toimunu kohta detailse seletuskirja ja andis edasi kõik materjalid, mis tal olid.
Nii Asser kui ka Selart vaagisid oma abilistega Kõlari käitumist. Vahetult enne jaanipüha leidis juhtkond, et Kõlar on oma lubamatu käitumisega loonud akadeemias ebaturvalise töökeskkonna ning tema käitumine ei ole kooskõlas kooli põhiväärtuste ega heade tavadega.
K. uskus, et üks selle loo osalistest peab ametist lahkuma.
Selleks osutus nüüd tema ise, sest Tartu Ülikooli juhtide meelest sobis Kõlar Kultuuriakadeemia juhi ametis jätkama.
K. esitaski avalduse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks. „Tööandja ei suutnud mulle tagada psühho-sotsiaalselt turvalist keskkonda. Mul poleks olnud ühtegi võimalust teisiti käituda. Oleks olnud täiesti mõeldamatu jätkata Kõlari alluvuses töötamist,“ räägib K.
Üks meist pidi lahkuma
Ülikooli turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Viivika Eljand-Kärp selgitab, et Tartu Ülikooli juhtkond tegi Juko-Mart Kõlarile ametliku hoiatuse.
„Kuna tegemist on Kõlari esimese eksimusega, ta on oma eksimust tunnistanud ja selle mõju mõistnud, avaldanud kahetsust ning korduvalt vabandanud, piirdus ülikool hoiatuse esitamisega,“ vahendab Tartu ülikooli juhtkonna otsuste tagamaid Eljand-Kärp, miks saab räigel moel naisalluva eraellu tunginud direktor koolijuhina jätkata.
Milline on Kõlari motivatsioon samal ametikohal jätkata, Eljand-Kärp öelda ei oska.
Ta lisab, et neil on ääretult kahju, et võimekas kolleeg K. on otsustanud lahkuda. „Oleme pakkunud talle võimalust ülikoolis mõnel teisel positsioonil või teises üksuses töö jätkamiseks ja loodame väga, et meie koostöö saab tulevikus siiski jätkuda.“
K. ei ole esitanud politseisse avaldust. Ta ei tea, kas juhtumis võib olla süüteo koosseis.
K. otsustas temaga juhtunu avalikustada sel nädalal kultuuriakadeemia töötajate siselistis. Ta teatas seal, et tema töösuhe akadeemiaga lõpeb 31. juulil. Alates 8. juulist viibib ta puhkusel.
Kuna ameti mahapanek oli talle raske ja seotud eraellu sekkumisega, otsustas ta kolleegidele teada anda, mis teda lahkumisele sundis.
Naine andis teada märkmetest ja nende sisust, mida Kõlar talle edastas. Ta mainis, et nii päevik kui ka Juko-Mart Kõlari hilisemad püüdlused teda vaikima survestada ehmatasid ja hirmutasid teda väga. „Mulle kui temale vahetult alluva ja temast vanuse poolest oluliselt nooremale kolleegile on selline käitumine olnud alandav ja sellisena ka ähvardav.“
Direktor vabandas kollektiivi ees
Seejärel võttis samas siselistis sõna Juko-Mart Kõlar. Direktor teatas: „Head kolleegid! Olen teinud juhina suure vea. Tunnistan seda igati ning vabandan siiralt veelkord K., aga ka kõigi oma kolleegide ees, kes on mind usaldanud. Mõistan, et selle usalduse tagasi võitmine on ääretult keeruline ülesanne, kuid kinnitan, et olen selle nimel valmis väga pingutama. Võib juurelda, mis minu eksimuse tingis, kuid on selge, et minu teguviisi ei vabanda siiski miski. Mõistan olukorra tõsidust.“
Kõlar teatas, et ülikool tegi talle ametliku hoiatuse.
„Mul on väga kahju, et minu eksimus viis hea kolleegi lahkumisotsuseni,“ kirjutas ta. „Olen jätkuvalt kultuuriakadeemiale pühendunud ja teen omalt poolt kõik, et teie usaldust tagasi võita.“
Ekspress vestles mitme Viljandi kultuuriakadeemia töötajaga, kes kõik on juhtunust šokis. Kuna toimunu sai neile teatavaks alles hiljuti ning on puhkuste aeg, ei ole nad jõudnud direktorile umbusalduse avaldamist arutada.
K. ütleb, et avalikustas juhtunu teiste naiste kaitseks. „Sellised juhtumid ei peaks jääma kalevi alla.“
„Ei kujuta ette, kuidas saab sellist inimest enam usaldada,“ mainib üks töötaja.
K. ütleb, et avalikustas juhtunu teiste naiste kaitseks. „Sellised juhtumid ei peaks jääma kalevi alla. Tahan olla aus oma kolleegide vastu ja kaitsta neid, kuna mul ei ole täit kindlust, et midagi sarnast ei võiks ka edaspidi juhtuda. Kuigi minu tulevik on täna ebaselge, siis mõistan et ma olen priviligeeritud, et sain põhimõttelistel kaalutlustel oma töökohast loobuda, kuna ei pea veel muretsema kodulaenu või muude selliste eluoluliste küsimuste pärast.“
Täiendus 6. juuli kell 10.40. Juko-Mart Kõlar saatis täna hommikul kolleegidele kirja, milles annab teada oma lahkumisest suve lõpus, soovides võtta vastutust tehtu eest ja mõistes, et akadeemiale on see antud olukorras parim võimalik lahendus.