Tsiviilisikud kannavad sõdades vastutust, aga nende karistus peaks olema minimaalne
(188)Filosoof Aaron James Wendland kõneleb Peeter Kormašoviga Ukraina-Venemaa sõja valguses rahvusliku süü küsimustes sõjas. Kas vene üliõpilased ja ajupestud vanaema Kurskist vastutavad sõja eest, kas neid tuleks kuidagi karistada.
Mõned jutupunktid intervjuust filosoofiaprofessor Aaron James Wendlandiga, kes on veetnud suurema osa kahest viimasest aastast korrespondendina Ukrainas.
• Aktsepteerime, et tapmissõda on okei, on justkui olnud maailmasõdadejärgse perioodi paradigma. Viimasel ajal on filosoofid selle paradigma aga kahtluse alla seadnud.
• Sellistes kohtades nagu Natsi-Saksamaa ja tänane Venemaa kannavad ka tsiviilisikud nad teatud vastutust sõdade eest, mida nende valitsused peavad. Ja kuna nad kannavad mingit vastutust, tuleb neid karistada.
• Kuigi Kurski vanaema, kes võib olla kõige apoliitilisem venelane, maksab riigile makse ja on selle kodanik, on ikkagi vastutav mingi minimaalse karistuse ulatuses oma poliitiliste isandate tegevuse eest.
• Kui hakkame vene kultuuri tühistama, siis käitume nagu Putin.
• Kui sünnib rahuleping ja Putin jääb võimule, tuleb sõjajärgsel Venemaal tasakaalu timmida nii, et Venemaal ei lasta uuesti sõjamasinat ehitada ega arendada tugevat majandust, kuid teda ei purustata sellisel määral, nagu seda tegid reparatsioonid Saksamaaga ja mis viisid fašismini.
• Eesti valitsus otsustas, et nad karistavad vene tudengeid, takistades neil siia õppima tulemast. Aga kui tegelikult tahta proovida muuta ideoloogiat Venemaal, siis üks parimaid asju, mida teha saab, on see, et vene üliõpilased õpivad läänes – kohtades, mis harivad noori venelasi teistsuguse ideoloogiaga.
Loe pikemalt artiklist.