Karelson ei plaaninud juba noorukina meelelahutusmaailma sukelduda. Teadis hoopis algusest peale, et temast saab teadlane. „Minu isa on keemik, professor, akadeemik – tahtsin saada samasuguseks.“

TEADLASEST PRODUTSENDIKS: Füüsikut Karelsonist ei saanud, kuid füüsikateadmised leiavad tema sõnul rakendust ka tänases ametis.

Teadushuvi viiski ta ülikooli füüsikat õppima, aga nagu igas heas teleseriaalis, tuli ka siin ootamatu süžeepööre – ta hakkas ülikoolis üritusi korraldama ja see oli hüppelaud telemaailma. „Ma ei osanud tahta, et minust saaks teleprodutsent, aga see lihtsalt sobis mulle.“

Elu kiires tempos ja uute hittide jahil

Teleprodutsendi elu pole sugugi rahulik jalutuskäik – kaugel sellest.

„Olen salvestustel tegelikult ka stage mänedžeri rollis,“ räägib Karelson podcast’is oma igapäevatööst. „Olen kärsitu, ühel hetkel ikkagi sekkun, kui on vaja.“

KAADRITAGUNE VÕLUR: Karelson ise kaamera ette ei kipu. Pildil podcast’i saatejuhtide Annabeli ja Raunoga.

Produtsendi töö nõuab pühendumist ja tugevat närvi ning Karelson tunnistab, et varem oli ta närvilisem, aja jooksul on aga õppinud rahulikumaks jääma. „20 aastat tagasi olin ma ise võtteplatsil see põhiline „keev pott“, eks seda juhtub vahel siiani, aga ma tõesti proovin seda harvemini olla ja teisi ka rahustada.“

Karelson naudib väga oma tööst tingitud kiiret rütmi ja mitme projekti paralleelselt vedamist. „Rööprähklemine mulle sobib, mul on vaja killuke siit ja killuke sealt.“

Teleprodutsendi töö on pidevalt uute ja huvitavate formaatide otsimine. „Iga viie aasta kohta sünnib ainult üks-kaks tõelist hitti,“ räägib Karelson saates globaalsest formaaditööstusest. Ta toob näiteks „Maskis laulja“, mis sai üle maailma hitiks alles siis, kui USA oma versiooni käivitas. Seevastu „Su nägu kõlab tuttavalt“ formaat põrus USA turul täielikult ja jõudis eetrisse väga optimeeritud kujul.

Varem oli rohkem suuri saateid, mida kõik jälgisid, täna on auditoorium nišipõhiselt killustunud. Vaatamata muutuvatele meediatrendidele usub Karelson, et televisioonile jääb kindel koht. „Näeme, et nendesamade pühapäevaste suursaadete vastu on rahva huvi säilinud.“

Kaadritagused saladused

Karelson selgitab podcast’is ka veidi detailsemalt asju, mida vaatajad kunagi ei näe. Nimelt on igal saateformaadil oma formaadipiibel, mis juhendab, kuidas kõike teha. „Maskisaate piibel oli keskmise pikkusega, aga mõni hitt-formaat võib olla 700–1000-leheküljelise juhendiga,“ kirjeldab ta. Seal on iga detail ära kirjeldatud, alates sellest, kuidas peaks maski peast võtma, kuni selleni, mis suunas kostüümid tuulest lehvivad.

VÕISTLUS ISEENDAGA? Karelsoni saated on olnud korraga samal ajal eetris lausa kolmel kanalil.

Tema teleproduktsioonifirma Ruut laiahaardelise tegevuse tulemusel on sageli juhtunud, et Karelsoni toodetud saated on eetris ühel ajal mitmel eri telekanalil. „Kunagi on isegi nii olnud, et pühapäeva õhtul oleme teinud kolmele kanalile saateid korraga,“ räägib ta. „Me teeme iga saadet kui kõige paremat.“

Karelson ei näe ennast aga kunagi kaamera ees tegutsemas. „Mis mul seal teha? Tean inimesi, kes teevad kõike seda palju paremini. Laulda ma ei oska ja tantsida ei luba mul tütar – ütleb, et see on kõige piinlikum asi üldse,“ naerab mees.

Podcast’is veel:

  • Kas ja millal suundub Karelson poliiitkasse?

  • Missugust suursaadet võib õige pea ekraanil veel näha?

  • Millal tuleb ekraanile Eesti „Alasti ahvatlus“?

  • Miks jõudis „Masterchef“ alles nüüd Eestisse?

  • Kuidas kasutab Karelson oma füüsikateadmisi meelelahutusmaastikul?

  • Kuidas teleprodutsent oma akusid laeb?

Podcast „Rööprähklejad“

KES TEEB, SEE JÕUAB? Või jäävad tegijale tühjad pihud? Sellele küsimusele saad vastuse podcast’i kuulates.

„Rööprähklejad“ on Eesti Ekspressi podcast, kus käivad külas tuntud inimesed, kellega saatejuhid räägivad rööprähklemisest, keerulistest hetkedest ja pöördepunktidest elus. Kahe hooaja jooksul on teiste seas mikrofoni ette kutsutud Kaja Kallas, Anu Saagim, Markus Villig, Andrei Zevakin, Brigitte Susanne Hunt, Karl-Erik Taukar, Mihkel Raud, Kristjan Ilves, Anna Hints jt.

Saadet veavad Rauno Ruus ja Annabel Piirma.

Podcast on kuulatav Delfi Taskus, Spotifys ja Apple Podcastis.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena