KARNI lihatoodete valmistamisel kvaliteedis ja keskkonnasõbralikkuses järele ei anta
Põlvamaal Põlgastes asub kodumaisel kapitalil põhinev pika ajalooga Arke Lihatööstus, mille kaubamärki KARNI teavad ja armastavad inimesed igas Eesti otsas. Ettevõtte eesmärk on valmistada ja pakkuda tarbijale kõrge kvaliteediga maitsvaid lihatooteid ning toota neid võimalikult keskkonnasõbralikult ja jätkusuutlikult.
Kliendid kiidavad Arke Lihatööstuse Karni pasteeti, Broileri rinnalihasinki, Armeenia šašlõkki, vinnutatud liha ning snackvorste. Ettevõtte juhi Aron Trummi sõnul kuuluvad nende klientuuri hulka nii nooremad kui ka eakamad inimesed ning osa toodangust läheb ka välismaale – veiseliha Šveitsi ja Hollandisse ning snäkid Soome ja Rootsi.
„Meie jaoks on väga oluline toodete kvaliteet, mille tagame täistsüklis tootmisega: see tähendab, et teeme kõik lihatoote valmimiseks vajaliku ära ise, alates loomade kokkuostust, esmatöötlemisest kuni valmistoodete pakendamiseni ja müügini. Kasutame eelkõige Eesti farmides kasvatatud toorainet ning tänu lühikesele transporditeekonnale on tooraine ja tooted alati värsked ning tagatud on võimalikult väike süsiniku jalajälg,“ tutvustab Trumm ettevõtte põhimõtteid.
Arke Lihatööstus sai alguse enam kui 30 aastat tagasi, aastal 1993. Ettevõte kaubamärk KARNI kaubamärki sai alguse sajandite tagusest lihakarnist, kus väljaõppinud ja suurepärase maitsemeelega lihunik oskas soovitada oma kliendile alati parimat liha ja anda kaasa soovitusi hõrgu liharoa valmistamiseks. Tänasel päeval osutab KARNI kaubamärk eelkõige puhtast, kontrollitud, eestimaisest sea ja veiselihast toodetele. „Oleme keskkonnasõbralik ettevõte ja see peegeldub meie jätkusuutlikus mõtteviisis ning suuremahulistes investeeringutes keskkonnasäästlikumatesse tehnoloogiatesse. Näiteks võib tuua päikeseelektrijaama ehituse, jahutuse moderniseerimise, pakendamise, uued tootmisliinid ja -seadmed, termotöötlusahjud ja automatiseeritud pesuseadmed. Uute tehnoloogiate kasutuselevõtt aitab meil täita keskkonnaeesmärke, samuti on investeeringud tõstnud tootmise efektiivsust ning vähendanud kulutusi materjalidele ja tööjõule,“ räägib Trumm. „Peame oluliseks kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamist. Üks paremaid võimalusi selleks on kasutada päikeseenergiat. Seepärast oleme rajanud päikesepargi, mis võimaldab elektrit toota säästlikumalt ja jätkusuutlikumalt, sest päikeseenergia on täielikult saasteainejääkideta.“
Kuigi toiduainetööstuse puhul ei saa pakendeid täielikult vältida, saab neid Trummi sõnul paljude toodete puhul vähendada. Arke Lihatööstus on investeerinud sellistesse pakendamisliinidesse, mis aitavad vähendada plastkarpide kasutamist ja pakendada rohkem tooteid kilesse. Kilepakend omakorda aitab vähendada kodus tekkivat pakendiprügi ning muudab ka logistika tõhusamaks, sest korraga saab transportida rohkem tooteid. Tooted jõuavad tarbijateni jätkusuutlikumalt ja väheneb süsihappegaasi emissioon.
Trummi sõnnu võib ta Lõuna-Eesti ettevõtjana öelda, et majandusmaastikul on omad tõusud ja langused. „Hea töölise leidmisega näevad vaeva kõik tööandjad. Tootmissisendite hinnad on kõrged ja pole veel langema hakanud. Rõõmu toovad aga uued tooted, mis maitsevad inimestele ja annavad head tagasisidet. See on see, mis hoiab meid töökatena ja paneb silma särama.“
Arke Lihatööstus on Eesti Kaubandus-Tööstuskoja (EKTK), Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA), Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja (EPKK) liige. Ettevõttes töötab 110 inimest.
Artikli ilmumist rahastatakse Kagu-Eesti programmist