„RÖÖPRÄHKLEJAD“ | Jürgen Ligi: Inimestele võib-olla ei meeldi, kui ma vaidlen ja olen terav, aga see on vajalik
(61)Rahandusminister Jürgen Ligi (65) räägib, et isegi kui raha oleks palju, siis igaühele ta seda rahandusministrina ikkagi ei jagaks.
Rahandusministrina keerulisi otsuseid tehes on Ligil vähe aega unistada, aga see ei tähenda, et tal puuduksid lihtsad ja siirad igatsused. „Kui mul oleks supervõime, siis valiksin teleporteerumise,“ muigab ta. Mees kasutaks seda, et liikuda enda Lõuna-Eesti maakodu ja Tallinna vahet. Niimoodi saaks ta igal hommikul ärgata oma lemmikpaigas – looduse rüpes.
Eraelus ongi Ligi suurim eesmärk elada looduslähedast elu, hoolitseda väikese järve eest ja veeta rohkem aega lastelastega. „Väga loodan, et nad ei kasva liiga kiiresti tõrjuvateks ja tujukateks minu suhtes. Tahaks, et meil ei tekiks nendega barjääri, et ma ei oleks nende jaoks tüütu vanainimene.“
Ligi esimene haridus on geograafia. Tema südames on erilisel kohal just Lõuna-Eesti. „Rõõmustan, et vaat sellises kohas ma olengi kasvanud, seal oli minu lapsepõlve mängumets.“
Tema armastus looduse vastu ulatub ka veekogudeni – ujuda meeldib talle väga. „See on üks mu nõrkusi – ma tahan ujuda, ja järves. Minu jaoks on alati olnud järv jumaliku jõuga.“
Raha pole kingitus, vaid vastutus
Isegi kui raha oleks palju, siis igaühele Ligi seda rahandusministrina ikka ei jagaks. „Selline elusolendite niisama toitmine ei ole jätkusuutlik, neile endile on see halb, kui toit lihtsalt suhu pannakse.“
Mees tunnistab, et tema töö pole alati kerge, kuid rõhutab, et ei tegutse kunagi üksi. „Mul on alati olnud tugev võistkond selja taga. Usaldan oma inimesi, ja ma usun, et nad tunnevad seda.“ Enda sõnul pole ta kunagi nende peale häält tõstnud ega neid alandanud. „Tõesti usun - need vead on mul tegemata.“
Ligi tõdeb, et ei suuda ilmselt korrata saavutust, mida tegi eelmisel perioodil rahandusministrina, kui ühiskond oli ühtsem ja stardipositsioon parem. „See algab poliitikutest, kes enam teatud põhimõtetest kinni pole hoidnud,“ viitab ta.
Muutus nõuab sihti ja mõistmist
Ligi mäletab end juba 10aastasena unistamas, et Eesti saaks vabaks. „Ma ei teadnud toona, mida tähendab vabariik, aga see soov oli südames.“
Nüüd, aastakümneid hiljem püüab ta endiselt hoida elus vaateid, mis on teda noorena inspireerinud. „Kui näen, et oma riiki materdatakse, sekkun sellistesse ütlemistesse ja püüan tõestada, et partei ja valitsus ei juhi kõiki.“
Ligi on poliitikas sageli polariseeriv, vaikiv (kokku)leppimine viib tema sõnul stagnatsioonini. Teaduspõhine ja aus arutelu on tema arvates alati omal kohal. „Inimestele võib-olla ei meeldi, kui ma vaidlen ja olen terav, aga see on vajalik.“
Inimestele võib-olla ei meeldi, kui ma vaidlen ja olen terav, aga see on vajalik.
Kuigi Ligi kuulub Reformierakonda, mille poliitika liigitub liberaalide sekka, tõdeb ta, et päris ilma konservatismita ei saa. „Liberaalsed väärtused vajavad igal juhul konservatiivseid kaitsemehhanisme. See ei ole meile jätkusuutlik ja jõukohane, kui me näiteks kogu maailma jaoks uksed lahti hoiame.“
Irooniaga suhtub ta ühiskonnas levivatesse tühistesse loosungitesse. „Muutus ei saa olla eesmärk. Füüsikas tähendab muutus sageli lagunemist ja ühiskond pole erinev. Enne kui midagi muuta, tuleb aru saada, mis suunas liikuda ja miks.“
Spordisõltuvus kui vastumürk argipäeva kurnatusele
Poliitikast ja muust maailmast välja lülitumiseks on Ligil kindel abivahend – sport. Tema sõnul töötab joostes aju teisiti: „Ühelt poolt fantaasia lendab, aga teisalt tekib keskendumine, mis aitab lahendada ka keerulisi küsimusi.“
See on tema viis tasakaalustada keerulist ja sageli kurnavat ametit, kuid suuresti on see ikkagi ka sõltuvus, tunnistab ta. „Isa kunagi sisendas mulle, et poiss peab tugev olema, ja ma olin hästi fanaatiline oma treenimises. Sellel on ka mingisugune mõõdetav tulemus.“
Enne kui midagi muuta, tuleb aru saada, mis suunas liikuda ja miks.
Ligi on palju uurinud ka tervisliku toitumise kohta. „Aga ma olen suhteliselt immuunne uute uhhuu-teooriate ja -dieetide suhtes, seal püütakse kas müüa kellelegi midagi või siis lihtsalt kogukondi koostada.“
Nali päästab
Huumor on Ligi DNAs. „Ma kohe ei saa ilma, et vaataks asju ka huumori kaudu. Lõõbin ikka mitu korda päevas, isegi siis, kui nägu on morbiidne.“
Hiljuti korraldas ERK meeleavalduse maksutõusude vastu, kus Ligi tähelepanu pälvis. „Läksin sinna. Eks tegi endale ka natuke nalja – kompisin Jaak Valge läbi ja vaatasin, ega tal püstolit ole – ei olnud.“
Nali hoiab teda toonuses. „Kui ma ainult muretseksin, siis ma tõesti ei oleks siin!“
Podcast’ist saad vastused küsimustele:
Mida jälgib Ligi tervisliku toitumise juures ja millised dieedid laidab maha?
Kuidas kommenteerib ta üht videoklippi, mis temast sotsiaalmeedias ringleb?
Miks peab ta Jaak Valget enda üheks vaenlaseks?
Kus näeb rahandusminister end viie aasta pärast?
Miks ta poliitikuametit valida ei soovitaks?
Kuidas motiveerib mees end trenni tegema?
Miks ta arvab, et ei suuda korrata enda eelmist edu rahandusministrina?