Estonia relvaveo protokollid IV: Vastuseid annavad teiste hulgas Lang, Laar, Kross, Laaneots ja Rootsi sõjaväeluure juht
Ekspress avalikustab parvlaev Estonia huku 15. aastapäeva puhul Estonia relvavedusid uurinud riigikogu uurimiskomisjoni salajased protokollid. Pöörake tähelepanu, et osa dokumentide sisust on jätkuvalt musta värviga varjatud - nimelt on riigikogu kantselei katnud kinni Eesti sõjaväeluurajate nimed ja osa nende jutust. Põnevat lugemist!
30.mai 2006 protokoll nr. 31
Kutsutud justiitsminister Rein Lang
R.Lang:...on võimalik üks asi, mida uurimiskomisjoni liikmed ei ole kunagi küsinud ja mille kohta on erinevaid viiteid, et vahetult pärast seda õnnetust panid Rootsi kaitsejõud seal mingi sukeldumise seal siiski toime.
1-2. juuni Rootsi Riigipäeva Estonia parlamendirühmaga kohtumine Rootsis
Kohtumine tolliülema Ulf Larssoniga, Mona Sahliniga (Rootsi arenguminister), Helena Lindebergiga(Kaitseministeeriumi juriidilise osakonna juhataja), Erik Rosanderiga(Rootsi sõjaväeluure MUST juhiga 1994. aastal)
Helena Lindeberg väidab, et teatud vedusid teostasid Kaitseministeeriumi teadmisel Rootsi allveelaevad ning seda miinitõrje missiooni varjunime all
5.juuni 2006 protokoll nr.32
Kutsutud Mart Laar (peaminister 1994) ja Tarmo Kõuts (Piirivalveameti juht 1994)
Tarmo Kõuts: meremehena ütlen kohe, et kiirpaadid unustame ära, Piirituse veo ajad on jäänud meie romantilisse minevikku. Ka siis 94. ei opereeritud, kiirpaat võtab liiga palju kütust, vahemaad liiga suured.
12. juuni 2006 protokoll nr. 33
Kutsutud Erik Niiles Kross (sel ajal diplomaat Washingtonis)
Erik Niiles Kross: Nagu ma ütlesin, et kõige tõenäolisemaks ma pean, et huvi oli just Vene raadioluure ja vastu-raadioluure vahendite vastu.
17.juuli 2006 protokoll nr.34
Kutsutud Andres Tarand(keskkonnaminister, asendas Andi Meistrit puhkuse ajal) ja Laur Sarv(kuni01.07.94 rahvusliku julgeoleku nõunik)
E.Sepp: Iseloomusta paari sõnaga Andi Meistrit
A.Tarand: ta on jäänud mulle natuke salapäraseks. Ta oli suhteliselt vaikne, ta nagu põdes midagi, aga ma ei tea. See oli tema isikuomadus, tal oli nagu mingi asi kaelas.
18.september 2006 protokoll nr.35
Kutsutud Jaan Tross (peaministri nõunik) ja Ants Laaneots (sel hetkel reservis)
A.Laaneots: ma tean ühte, et Eestis oli kõige moodsam raadiotehnika, mis puudutas õhukaitse süsteeme.
21.september 2006 protokoll nr.36
Kutsutud Margus Kurm (neljas kord)
Margus Kurm: Tetavasti toimus Taani väinade taga NATO õppus ja terve Läänemeri oli täis erinevate NATO riikide laevu ja helikoptereid, mida ühtegi ei kasutatud selleks, et Estonialt mõni inimene ära tuua.
28.september 2006 protokoll nr.37
Kutsutud Lauri Mälksoo (TÜ rahvusvahelise õiguse dotsent, tegihauarahulepingule juriidilise analüüsi)
E.Sepa küsimus Lauri Mälksoole: Kas riikidel on õigus käituda niimoodi, et lepime kokku, et me seda ei uuri, kuid terve mõistusega saame aru, et tegemist on kriminaalteo varjamisega?
9.oktoober 2006 protokoll nr.38
Kutsutud Andi Meister (Teede- ja sideminister, Estonia rahvusvahelise komisjoni esimene juht)
Andi Meister: Küsimus kas see oli huku põhjuseks tuleb ilmsiks alles siis, kui leidub veel üks mees, kes otsustab oma süda puhtaks pesta.
19.oktoober 2006 prtokoll nr.39
Kutsutud Arvo Veskimets (Veeteedeameti peadirektori asetäitja)
A. Veskimets: 1994 aasta aprillis kui toimus kahe päevane õppus Estonia võimaliku kahjustamise ja pommiplahvatuse jne läbimängimine. Tõsine õppus oli. Oli olemas Rootsis üks üksus, mida kutsuti lühendida RITS. See omas helikopterite baasi ja oli inimeste evakueerimine, olin Eesti poole üks esindajatest.
23. oktoober 2006 protokoll nr.40
Kutsutud Kalev Timberg (Päästeameti peadirektori asetäitja) ja Jaan Toots (Politseiameti peadirektori kohusetäitja)
Jaan Toots: Mina olin üks esimesi inimesi, kes selest teada sai, minule helistas korrapidaja Siseministeeriumist.
Järgneb: Estonia relvaveo protokollid V. Vastuseid annavad Simm, Männik, Kert ja Klandorf. Lõpparuanne