11.11.2010, 00:06
Arvamusliider köögilaua taga. Ekspressile annab intervjuu Juhan Ulfsak
Vastus küsimusele, millal näitleja ja lavastaja Juhan Ulfsak (37) ennast viimati täieliku idioodina tundis, jääb Margit Tõnsonil seekord saamata. Küll aga aitas Ulfsak tervel kursusel noortel näitlejatel oma sisemist idiooti üles leida.
13. novembril esietendub Von Krahli teatris Juhan Ulfsaki lavastajadebüüt. Spetsiaalselt Von Krahl 2.0 ehk Viljandi Kultuuriakadeemia noorte näitlejatudengite diplomilavastuseks on remiksitud ühe teise von'i, Lars von Trieri "Idioodid".
Juhan, Trieri „Idioodid” linastus 1998. aastal, see kritiseeris unikaalsel moel heaoluühiskonna poolt kehtestatud normaalsuse dogmasid. Mida remiksitud „Idioodid” postmasu ajastus torgivad?
"Idioodid" sai algmaterjaliks valitud just spetsiaalselt silmas pidades seda kursust ja neid noori inimesi. Vaevalt, et ma oma omaealistega oleks seda torkima hakanud. Minu jaoks oli see film omal ajal – ja ma julgen arvata, et ka paljude minu sõprade jaoks, väga tähenduslik. Alustasime tollal, kui see film välja tuli mitmete ettevõtmistega kunstipõllul, mida tolleaegses kontekstis käsitleti kui provokatsiooni või "ebanormaalsust". Nüüdseks on palju muutunud ja mitmed ebanormaalsused sujuvalt mainstreamiks saanud. See film paljastas minu, naiivse radikaali jaoks mitmed kunsti ja elu vahelised paradoksid ja pani mõtlema enda ja teiste tegelike motiivide üle. Meie, ülekolmekümneviiesed avangardistid oleme oma küsimusi juba õhku loopinud küll ja ehk mõnele üksikule ka vastuse leidnud, aga mida ütleb see film tänastele noortele teatraalidele? See huvitas mind väga. Suurem osa neist ei olnud filmi näinudki! Nüüd nad muidugi vaatasid, Von Trieri teisi filme ka, aga mina ei tulnud neile ütlema, mida see kõik peab tähendama, vaid üritasin need valusad küsimused reljeefselt nende ette laotada ning olen püüdnud neid õpetada, kuidas materjal enda omaks teha. See tähendab tegelikult seda, et rääkides laval ükskõik mida, räägid sa tegelikult iseendast. Kui seisad laval oma nime all, alasti, verine nuga käes, siis ehk on sul ka pärast õigus paar sõna teiste inimeste armastuse kohta öelda. Muidu ei ole. Muidu on see lihtsalt moraliseeriv bullshit.
Kas on midagi, mida sa oma näitlejatega ei tee, või et mis peaks olema teatris püha?
(pikk vaikus) Ma arvan et teatriga on nagu seksiga – kui mõlemad ütlevad jaa, siis vast peaks olema iga ühe vaba valik, mida ta harrastab.
Ja publik on andnud ka nõusoleku, kui nad on ostnud pileti?
Oled juba tellija?