Kärt ja targad kangad
Kunstnik Kärt Ojavee (30) on tuntud kui aktiivsete tekstiilide leiutaja.
Tema looming võib tänu nutikalt sinna sisse paigutatud elektroonikale ja uuenduslikele tehnoloogiatele muuta oma välimust, liigutada, häälitseda. Näiteks Kärdi loodud siidist ja puuvillast tehtud, päikesevalgusele reageerivatele patjade ja püüridega saab tutvuda veebipoes www.k-o-i.ee.
Sel kevadel saab ta valmis doktoritöö, mis uurib võimalusi aktiivsete ja interaktiivsete kangaste kasutamiseks interjöörides. “Teen koostööd ka eripedagoog Jana Kadastikuga ja neuroteadlase Jaan Aruga, et uurida ja välja töötada pehmeid interaktiivseid õppevahendeid liitpuuetega lastele,” räägib Kärt.
Laiem publik saab tema loominguga tutvuda alates sellest laupäevast, kui Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatakse Kärdu isikunäitus UUO (UndefinedUsefulObjects) ehk määratlemata kasulikud objektid. “Tegelen utoopiliste interaktiivsete tekstiilidega, aga olen pühendunud ka toodete väljatöötamisele. Tulemuseks peavad olema kasutajasõbralikud esemed. Enamasti on need kuidagi seotud ka pehme elektroonikaga ning on üht või teist viisi aktiivsed tekstiilid,” ütleb ta.
Hetkel on Kärdu projektidest rahvusvahelises plaanis edukaim SymbiosisO, mida ta alustas koos Eszter Ozsvaldiga aastal 2009 Biorobootika Keskuses: orgaanilised kuvarid, mis lähtuvad oma ülesehituses looduse mustritest ja struktuuridest, need materjalid on enamasti tundlikud ümbritsevale keskkonnale. “Praeguseks on meie projekt rännanud Hongkongist New Yorgini ning valitud nii mõnessegi uudseid materjale käsitlevasse raamatusse. Aprilli lõpuni on üks kollektsiooni osa üleval ka New Yorgis Issey Miyake Tribeca poes.”