Hästiistuvas kallis ülikonnas härrasmees jalutab pargis oma treenitud tõuhurta, teine tervitab lõbusat puhkusehommikut 40 eurot maksva Moët&Chandoni šampanjaga. Need pole neetud kapitalistid, vaid Eesti riigiametnikud, kes ei pea iga rahatähe pealt numbreid lugema.

Tagasihoidlikult hinnates teenib riigiametites oma igapäevast leiba umbes viissada inimest, kelle kuupalk ületab 2000 eurot. Nad töötavad ministeeriumides, riigikantseleis, riigikontrollis, ametites ja inspektsioonides, avaõiguslikes asutustes, prokuratuurides ja vanglates. Teisisõnu on meie ühiskonda tekkinud klass, keda võib nimetada riigiaadliks. Need inimesed rühivad karjääriredelil üles riiki teenides ja saavad töö eest korralikku palka.

Riik ongi seadnud sihi elukutseliste tippjuhtide kihi loomisele, räägib tippjuhtide kompetentsikeskuse juhataja Eve Limbach-Pirn. „Meie uus töösuund on tippjuhtide roteerumise kavandamine.“ Ka Euroopa Liidu ametkondades kehtib põhimõte, et juht müüb juhtimise kompetentsi – praegu tegeleb kalandusega, järgmisel aastal juhib lennundust.

Loe edasi tasulisest versioonist