Eesti Energia kardab Ameerikas kaotada 100 miljonit dollarit
Utah’ põlevkivist on ootamatult raske õli teha. Meeleheitel energeetikud otsivad internetist ja raamatukogudest infot konkurentide töömeetodite kohta.
See pole esimene kord, mil Ameerika-projekti peetakse viitsütikuga pommiks, kuid sel korral oli pessimismipuhangul reaalne alus. Energeetikute tuju viisid nulli sügisel toimunud esimesed katsetused Saksamaal Frankfurdis, kuhu Eesti Energia vedas 600 tonni Utah osariigi maapõuest välja kaevatud põlevkivi.
Ameerika põlevkivi on Eesti omaga võrreldes kuivem ja kõvem.
Selle töötlemisel laborseadmega tekkis ootamatult palju peenikest tolmu. Põlevkivi lagunemine võttis rohkem energiat ja tekitas eeldatust enam süsinikdioksiidi.
"Testid ei ole paljulubavad," tunnistab firma ühes sisepaberis.
Eesti Energia lasi kiirkorras uurida alternatiivseid tehnoloogiaid ning teha teste nn Paraho tehnoloogiaga, mis on loodud Ameerika põlevkivi töötlemiseks. Paraku pole ta eestlaste oma.
Eestlased püüdsid seetõttu hankida tema kohta infot kõikjalt, kust oskasid. Nad otsisid andmeid internetist, lugesid raamatukogudes leiduvaid aruandeid ja raamatuid ning külastasid tehnoloogiat omavat USA firmat Shale Technologies, mis omab katsetehast Colorado osariigis.