Vennad Strugatskid lakkasid tegelikult olemast juba 1991. aastal, mil 12. oktoobril suri Moskvas 66aastaselt vendadest vanem, Arkadi. Pärast seda kirjutas Boriss veel S. Vititski nime all kaks romaani – mille, tõsi küll, olid vennad varem kahepeale valmis mõelnud ja lootnud ka koos kirjutada. Möödunud aasta 19. novembril lahkus igaveseks ka Boriss. Vendadest jäi maha terve universum – Keskpäeva maailm, Мир Полдня, nagu vennad paljude oma raamatute tegevuspaika ja –aeg kutsusid. Või isegi mitu universumit – sest lisaks Keskpäeva maailma raamatutele leiab Arkadi ja Boriss Strugatski rikkalikust kirjanduspärandist arvukalt iseseisvaid teoseid. Nende looming pakub jätkuvalt suurt huvi lugejatele üle kogu maailma – on ju vendade raamatuid tõlgitud kümnetesse keeltesse ning nõukogude tsensuuri tingimustes ilmusidki mõned nende raamatud enne välismaal ja inglise keeles kui kodumaal.

Lisaks on Strugatskid hambus ka filmitegijatel – lisaks niigi maailma filmiklassikasse kuuluvale „Stalkerile“ ja Eesti filmi kullafondi kuuluvale „Hukkunud alpinisti hotellile“, on nende loomingu põhjal praeguseks valminud veel viisteist filmi ning lisa on tulemas. 2008-2009 kinodesse jõudnud Fjodor Bondartšuki kaheosaline „Asustatud saar“ oli lausa tol hetkel Vene filmiajaloo kalleim linateos – 36,6 miljonit dollarit.

Strugatskite suurt tähtsust ja lausa popikooni staatuses olekut joonib alla seegi, et nende loodud maailmades saab seigelda ka arvutimängude vahendusel – valminud on seitse otseselt Arkadi ja Boriss Strugatski ulmeromaanil põhinevat mängu, lisaks on „Väljasõit rohelisse“ inspireerinud õudusmängude triloogia „S.T.A.L.K.E.R.“ loojaid.

Loe edasi Ekspressi tasulisest versioonist

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega