Ootan, et nüüd küsitakse pisut õlleraha.

Aga mees ütleb selges eesti keeles: “Tere, mina olen Andrus!”

Andrus Nõmm (34) on maailmakuulus eestlasest "internetipiraat", kellega olen üritanud kokku saada juba aasta aega. USA föderaalse juurdlusbüroo FBI arvates on Nõmm üks peaosalistest mullu USA võimude poolt suletud failivahetuskeskkonnas Megaupload.com, mis teenis autoriõiguste rikkumise ja rahapesuga väidetavalt üle 175 miljoni USA dollari kuritegelikku tulu ning tekitas muusika- ja filmitöösturitele üle 500 miljoni dollari kahju.

See oli läinud aasta üks kõmulisemaid skandaale terves maailmas! Lisaks Nõmmele vahistati veel kuus Megauploadiga seotud tegelast, sealhulgas "piraatide" bravuurikas ninamees, uusmeremaalane Kim Dotcom. Neid ootaks USAs süüdimõistmisel kuni 55 vangla-aastat.

Nõmm tellib Burger Kingist liitrise piimakokteili ja ütleb: “Ma ei tea isegi, miks selle supi sisse sattusin. Olen vihane ebaõigluse peale: USA valitsus hävitas mu elu ilma põhjuseta.”

Ta ütleb, et on süütu, pole sooritanud ühtegi kuritegu.

Kuni läinud aasta alguseni elas ujeda loomuga Nõmm tavapärast IT-mehe elu. Ta viibis küll tihti tööasjus Hollandis, Saksamaal või Hong Kongis, kuid oli sageli oma pere juures Türgis. Kümme aastat tagasi võttis Nõmm abikaasaks türklanna Bilge, neil on 11-aastane poeg Asri Artur – mõlemad on elanud peamiselt Izmiri linnas.

Tol jaanuaripäeval aasta tagasi keerati selle pere elu pea peale.

Nõmm viibis parajasti Rotterdamis arvuti taga, kui ühtäkki läksid Megaupload.com ja temaga seotud veebisaidid “mustaks”, pilt kadus eest. “Alguses mõtlesin, et see on mingi tehniline probleem – ikka juhtub,” räägib Nõmm. “Uurisin kolleegidelt interneti kaudu, kuid keegi ei reageerinud. Möödus pool tundi, tund. Asi läks aina kahtlasemaks. Hakkasin guugeldama ja avastasin, et sait on kinni pandud ja välja on antud korraldus arreteerida seitse meest, mina nende hulgas!”

“See oli šokk,” jätkab Nõmm. “Olin kindel, et nüüd tulevad mulle koju järgi. Möödus päev, poolteist. Vaikus. Lugesin uudistest, et töökaaslased olid juba arreteeritud. Aga mina istusin kodus ja midagi ei toimunud. Infot sain ainult uudistest. Guugeldasin iga paarikümne minuti tagant.”

Nõmme naine ja poeg kuulsid juhtunust teleuudistest veel enne, kui pereisa neile sellest teatada jõudis.

“Pidin järgmisel päeval lendama Türki pere juurde,” ütleb Nõmm. ”Ei tahtnud lennujaama minekuga riskida, äkki arreteeritakse ja arvatakse, et tahan jooksu panna.”

Ta trükkis internetist välja Virginia osariigi kohtu 72 lehekülje pikkuse süüdistuskokkuvõtte koos enda vahistamiskäsuga ning läks selle paberipatakaga kodu lähedal asuvasse politsejaoskonda Rotterdamis.

“Küsisin, mida ma tegema pean. Näete, siin on paber, et teil tuleb mind aresti alla võtta! Aga nendeni polnud minu vahistamiskäsk USAst veel jõudnud. Vaadati mulle otsa: mis sa tahad siit? Kuna asi oli juba uudistes, võeti mind lõpuks siiski aresti alla. Käsi raudu ei pandud, aga väikesesse kartsa viid mind küll. Sinna jäin mitmeks päevaks.”

Hollandlased lasid Nõmmel valida, kas minna vabatahtlikult Ameerikasse või vaidlustada enda väljasaatmine Hollandi kohtus. Ta valis teise variandi, viibis kuu aega trellide taga ning lasti siis elektroonilise jalavõruga koju kohut ootama. Tema kasuks rääkis asjaolu, et ta tuli ise politseisse.

Jänkidel ei ole Nõmme üle kohtupidamisega eriti kiiret, sest Megauploadi põhitegelane Kim Dotcom viibib samuti alles kautsjoni vastu vabaduses.

Nõmm tõstab taskust lauale mobiiltelefoni meenutava seadme, mida ta peab kogu aeg kaasas kandma, et mitte lahkuda Hollandi politsei “radarilt”. Lisaks sellele on tal jala ümber elektrooniline võru.

Nõmm ei tohi juba aasta aega Rotterdamist väljuda. Näiteks lennujaama mõnele sõbrale vastu minna või Amsterdamis tööl käia ta ei tohi. Rääkimata Türki pere juurde või Eestisse ema juurde lendamisest.

“Isegi kui mul siin piirangud maha võetaks, võidakse mind mõnda teise riiki lennates ikkagi kinni pidada, sest minu vahistamiskäsk on rahvusvaheline,” ütleb Nõmm. Kui poeg Nõmmel hiljuti Hollandis külas käis, pidi isa välja rääkima eriloa sõiduks 100 kilomeetri kaugusele lunaparki. Algselt jäi “rohelisest alast” mõnesaja meetriga välja isegi kohalik supermarket.

Aastaga ei ole Nõmme väljasaatmise küsimus Hollandis veel esimesse kohtuastmessegi jõudnud.
“Ega ma siin eriti midagi ei teegi. Mis ma siin ikka teha saan? Lihtsalt elan. Istun vähemalt kümme tundi päevas arvuti taga, rääkides rahvaga, lugedes uudiseid ja mängides mänge. Minu lemmikud on League of Legends ja Battlefield 3. Poisiga räägin Skype'i teel. Olen teinud juhutöid, aidanud sõpradel väikesi veebisaite teha aga mitte raha eest, vaid selleks, et mitte igavuse kätte ära surra! Kaua sa ikka mängid, see tüütab ju ära!”

Mis rolli oli Nõmmel Megauploadis, kui jõukaks see ärivõrgustik Eesti mehe tegi ning mis teda ees ootab? Loe 14. märtsi Eesti Ekspressist!

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena