Estonian Airi visklemine rahalistes raskustes näib üha rohkem ajaloo kordumisena. Kevadel 85 aastat tagasi läks hingusele meie esimene lennufirma, Eesti Õhusõidu Aktsiaselts Aeronaut. Tema agoonia kestis mitu aastat, kuni miljonilised võlad lennufirma lõpuks seljatasid.

Kõige rohkem lennati Helsingisse

“Aeronaut on asutatud õhuühenduse pidamiseks Eesti Vabariigi osade ning Eesti Vabariigi ja teiste riikide vahel,” sõnastasid oma eesmärgi Aeronaudi asutajaliikmed Robert Holst, Jakob Tillo, Madis Jaakson, Otto Strandman ja Martin Luther. 22. märtsil 1921 loodud lennufirma põhikirjas deklareeriti sedagi, et sõja korral kuulub Aeronaut mobilisatsiooni alla. Ilmselt seetõttu said seltsi juhatuse liikmed olla ainult Eesti Vabariigi kodanikud.

Aeronaudi esimene liin Tallinn-Stockholm avati 16. juulil 1921. Veel sama kuu lõpul lendas Aeronaudi lennuk esimest korda ka Riiga ning see õhusõit kestis kaks ja pool tundi. Peamiseks lennuliiniks kujunes Aeronaudile aastast 1923 siiski Tallinn-Helsingi, kuid lennati ka Eestis – liinil Tallinn-Tartu-Viljandi-Pärnu-Tallinn. Kõige “eksootilisem” marsruut oli mais 1923 avatud Tallinn-Riia-Königsberg, ent seda lühikest aega. Pärast Riia liini sulgemist 1926. aastal jäigi Aeronaudi ainsaks regulaarseks sihtkohaks Helsingi.

Loe täismahus artiklit Eesti Ekspressi tasulisest versioonist

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega