“We are very, very sorry,” palus hiljuti avalikkuse ees vabandust energiahiiu Tokyo Electric Power Co (TEPCO) peadirektor Naomi Hirose kaamerate ees kombekohaselt kummardades. TEPCO patukahetsusega ühines Jaapani keskkonnaministeerium.

Nad kinnitasid lõpuks teadlaste kahtlusi, et kaks ja pool aastat pärast Fukushima katastroofi lekib Dai-ichi tuumajaamast Fukushimas endiselt radioaktiivset vett. Iga päev voolab merre sadu tonne mürki, mis ohustab kõike elavat nii maal kui ookeanis.

Jaapani valitsusele sai lõpuks selgeks, et TEPCO on maavärina ja tsunami tagajärgede likvideerimisel läbi põrunud. Tööstusminister sõitis veel enne Hirose vabandussõnu Fukushimasse ja teatas, et valitsus võtab juhtimise üle.

“Jaapani tuumatööstusel on sisuliselt olnud üle kahe aasta lubatud kasutada Vaikset ookeani radioaktiivsete jäätmete hoidlana,” põrutas Greenpeace’i aktivist Shawn Stensil.

Mürgi pidev lekkimine on tekitanud välismeedias põletava küsimuse, mis saab Vaiksest ookeanist ning kaladest, kes jõuavad inimeste toidulauale. Küsimus valmistab muret ka Eesti teadlastele.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega