Eesti mees viis maailma juhtiva lennukitootja digiajastusse
Seattle, Ameerika Ühendriigid: Eesti juurtega Vaho Rebassoo (66) juhtis maailma suurima lennukitootja Boeingu digiajastusse. Ekspress käis temaga ekskursioonil firma Everetti lennukitehases.
Ameerikas Seattle'i lähistel paikneb maailma suurim hoone. See on nagu omaette linn, kus on oma politseiüksus, tuletõrje ja meditsiiniabi. Maja mahutab 50 jalgpalliväljakut ja kui seda ei ventileeritaks, hõljuksid tema katuse all vihmapilved. 15 000 inimest, miljon elektripirni ja hulk huugavaid masinaid soendavad hoone mõnusalt umbes 20 kraadi peale.
See on maailma juhtiva lennukitootja Boeingu tehas, fantastiline hoonemürakas, kus valmivad lennukifirma tippmudelid, sealhulgas uusim Boeing 787 Dreamliner.
Kui lennuk valmis saab, ruleerib ta lennurajale angaari uksest, mis on ise juba jalgpallistaadioni mõõtu!
Tuhisesime uduvihmasest Seattle'ist siia tumedal Porsche Carreral, roolis kõbus ja rõõmsameelne vanahärra Vaho Rebassoo.
Eesti juurtega Rebassoo tunneb end Everettis koduselt. Lennukeid ei ole ta kokku pannud, küll aga kaableid vedanud ja moodsaid tehnoloogiaid juurutanud. Harvardi kraadiga matemaatik ja arvutiinsener töötas maailma suurimas lennufirmas 26 aastat. Kümme aastat vastutas ta firma IT teenuste eest – aukartustäratav roll, arvestades et Boeingus on töötanud korraga ka 150 000 inimest.
Kolm aastat tagasi läks Rebassoo pensionile.
“Mul on olnud au siin suuri asju teha,“ tunnistab ta nostalgiliselt, kui oleme sattunud tehase keldrikorrusele ligi kilomeetri pikkusesse koridori. Just siin osales mees ühel 1980. aastate jõululaupäeval suure vastutusega operatsioonis, millega viidi kogu vabrik üle digitaalsidele.
Rebassoo kutsuti Boeingusse elektroonika ja digiajastu hakul 1984.aastal. Enne seda oli nutikas insener AT&T palgal arendanud digitaalset telefonijaama, mille peagi tellis endale ka Boeing.