HOMSES EKSPRESSIS: Nuhkimisolümpia Sotšis. Isegi KGB oleks kade
Venemaa pani Sotši olümpiamängudel käima nii ulatusliku elektroonilise nuhkimissüsteemi, et sundis USAd oma kodanikke hoiatama.
"Kustutage isiklik info ja sensitiivsed failid. Hoidke wifi välja lülitatuna. Ärge minge internetti kohvikutes, hotellides, lennujaamades. Muutke enne ja pärast sõitu ära kõik oma salasõnad. Eemaldage nutitelefoni aku, kui te seda ei kasuta. Eeldage, et iga elektroonilist seadet saab häkkida."
Nii hoiatas USA Riigidepartemang juba mullu märtsis oma kodanikke, kes plaanisid Sotši olümpiamängudele sõita. Hoiatus päädis soovitusega visata enne Venemaalt naasmist telefon ja SIM-kaart minema.
"See pole sugugi liialdus," kinnitavad Vene luure tegevust põhjalikult uurinud ajakirjanikud Andrei Soldatov ja Irina Borogan. Nende väitel uuendati Venemaa olümpia ajaks jälgimissüsteem SORM („operatiiv-jälitustoimingute süsteem“) tasemele, mis jätab varju kõik Lääne analoogid .
Kui nüüd meenutada, et teiste hulgas viibis Sotšis ka peaminister Andrus Ansip, siis...
"Eesti kodanikud saavad ennast kaitsta nagu teistegi riikide inimesed - olles mõistlikult tähelepanelikud ning kaitstes hoolikalt oma mobiile ja arvuteid ning erinevaid paroole, et vältida lihtsa kübervarguse, aga ka luuretegevuse ohvriks sattumist," ütleb Kapo pressiesindaja Harrys Puusepp.
Steroididel PRISM
"SORM on steroididel PRISM," ütleb interdistsiplinaarse uuringuasutuse Citizen Lab juhataja Ron Deibert, viidates NSA vilepuhuja Edward Snowdeni paljastatud USA nuhkimisprogrammile PRISM.
KGB hakkas SORMi arendama juba 80ndate keskel, telefonikõnesid pealtkuulav SORM-1 läks käiku aastal 1996. SORM-3 kogub infot kõigist sidekanalitest ja sälitab seda kolm aastat.
Pikemalt homses Ekspressis