Keset kitsast vanalinna tänavat peatub suur linnamaastur. Autost hüppab välja algkooliealine poisike, tema järel tuleb korraks välja sportlik-sihvakas vanem mees, kes poisile paar sõna ütleb ning seejärel ta läheduses asuva treeningsaali poole saadab. Argine situatsioon, aga…

Kas see oli tõesti Tarankov? Nikolai Tarankov, keda nimetati Eesti allilma mõjukaimaks tegelaseks ja kellest 10–15 aastat tagasi kirjutati meedias sama tihti kui mõnest ministrist. Tarankovi peeti siinsete venekeelsete kurjategijate organisatsiooni “obštšaki” ehk ühiskassa pealikuks. Ühiskassa, kui lihtsalt rääkida, oli (ja on?) midagi allilma direktorite nõukogu, panga, toetusfondi ja vahekohtu sarnast. Legendi kohaselt andis ühiskassa suuremate projektide rahastamiseks kapitali, toetas vangis istuvaid (lojaalseid) pätte kõige vajalikuga, maksis elatist allilmasõdades surnud autoriteetsemate tegelaste lähedastele.

Kas tõesti on väidetavast ühiskassa bossist, “ristiisast” ja kohtumõistjast saanud lapselast trenni saatev tavaline vanaisa? Ja millega üldse tegeleb ühiskassa?