Kunagi Eesti NSV valitsusjuhile Bruno Saulile kuulunud korterisse Tallinnas Tina tänaval astub sisse päevitunud jumega, reibas ja elurõõmus peremees Mehis Pilv (67), näpus Stockmanni kilekott kahe pudeli konjaki ja sülearvutiga. Ta kruvib kahest märjukesest kallima – umbes 700eurose – lahti ning valab külalistele välja.

Istun koos Hans H. Luigega hõbedajuukselise isanda uhkes, kunstiga vääristatud elutoas, kust avaneb kaunis vaade üle Kadrioru. Me ei suuda ära imestada, kuidas harva pildile sattuv Pilv avab üksteise järel kuni veerandsajandi vanuseid värvikaid saladusi ja detaile vabariigi taassünnist ning selle käigus püünele kerkinud prominentidest.

Pilv on hariduselt elektroonikainsener, teaduste doktor ning kümbleb enda jutu järgi rahas ja luksuses nagu Disney koomiksitest tuntud pardivanamees Onu Robert.
Mis sidus Pilve KGBga, kui ta 1980ndate lõpus Helsingis Nõukogude Liidu saatkonnas töötas? Kes oli see salapärane isik, kes varustas kaubandusembargo ajal ENSV akadeemikuid?
Kuidas Pilv miljardär Ronald Lauderi Kundasse viis?

Suure pumba juures juba nõukaajal

1985. aastast töötas Mehis Pilv Nõukogude Liidu Helsingi saatkonnas teadus- ja kultuurisidemete töölõigul. Tema ülemus Moskvas oli maailma esimene naiskosmonaut Valentina Tereškova. Pilv võttis Soomes vastu nõukogude professoreid ja akadeemikuid, majutas neid ning viis kohalikesse laboritesse.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega