Hansalik sushi
Jaanuaris parima rahvusrestorani kategoorias Hõbelusika auhinna (auhinda hoidev skulptuuralus on küll mingi vormitu käkk) pälvinud Sushihouse on sisenemisel muljetavaldav. Ilma kahtluseta – nii atraktiivse, vaatemängulise ja kohalikku ning kaug-idalikku miljööd sujuvalt teineteisesse sulatava interjöörikujundusega teist jaapani restorani Eestis pole. Toredas gootiaegses majas rõõmustavad silma seintest välja puhastatud raiddetailid koos restaureeritud barokse talalae ornamendifragmentidega, millega omakorda sobitub peapööritust esile kutsuv tualetipõrand, japonistlik punutud ja sõrestikul mööbel ning privaatsust pakkuv pastelltoonides sigarituba vaatega maalilisele Rataskaevule. Ainult kujutava kunstiga on liiale mindud, ei Marko Mäetamme popgraafika ega isetegevuslase Ave Nahkuri vorbitud maalikesed sobi kuigivõrd Sushihouse’i stiilsesse interjööri.
Isuäratajaks ilmuvad mõnevõrra kohmetute ja teineteist dubleerima kippuvate (isegi arvet tullakse kaks korda küsima) ettekandjate käes lauale kausikesed õliga segatud idude, pähklite ja porganditükikestega. On aabitsatõde, et kes tahab sissejuhatust jaapani kööki, peaks alustama sushivalikuga. Sushi hinnad on Sushihouse’is kallid nagu mujalgi Tallinnas, kuid kvaliteet võiks olla kõrgem ja roogade tase mitte nii kõikuv. Menüüst leiab kaks suuremat valikut: 14 tükiga degustatsioonisett (310 krooni) ja samuti 14 sushist koosnev fusion-komplekt (290 krooni). Veidra inglise-eesti segakeelse nimetusega fusion pakub kuus erinevat sushit (angerjarull, krevetirull, sushi sinihallistusega, toorjuustuga jne). Tükikaupa maksab sushi alates 22 kroonist. Sushiriis oli nätske, kliisterjas, hammaste külge kleepub nagu vedel tärklis. Kõige paremini maitses või täpsemalt sobis sel õhtul riis kokku juustudega, mida aitas alla loputada ülehinnatud pokaal valget veini (Soave Tommasi Le Volpare, pokaal 70 krooni).
Minu soovitus tuleb nüüd: kui valite suppi, otsustage ramenite, Kaug-Ida klassikaliste nuudlisuppide, kasuks. Suppide kõrvale pakutakse sooje seesamisaiakesi. Sealiha ramen (110) on suures kausis paks, rikkaliku konsistentsiga roog, millest saab kõhu peale nätsket sushi peaaegu et täis. Rikkaliku maitsebuketiga supi komponentideks on vutimunad, sealihatükid, seened, baklažaanikillud, spargel. Seevastu väike portsjon tai kreveti-kookosesuppi (72) osutus vesiseks maitsevaeseks lurriks, milles õnnetult ujus üksik krevett. Kui peaksin võrdlema viimaste sarnaste kogemustega, siis näiteks nii kohviku Spirit sushi kui taipärased supid annavad Sushihouse’i omadele silmad ette.
Kreemjas pasta mereandidega (90) oli aga klass omaette, rammus toitev kuhi minikrevettide, tigude jm kooreses leemes, nähes punases kausis serveerituna valgel laualinal ka efektne välja. Taimetoitlased leiavad endale toidulehelt köögiviljad kreemises piprakastmes (110), samuti hõrgu krõmpsuva kausitäie.