Digi-TVd tahab kaablisse juhtida neli firmat
Kõigepealt puudutab see ootuspäraselt Tallinna ja lähiümbrust. TV-pildi edastamise aastakümneid vana analoogtehnika asendub digitaalsega. Ekraanipilt pannakse edaspidi kokku ühtedest ja nullidest.
Oma plaanidest digikaabli asjus on teatanud neli firmat: Starman, Elion, STV ja Norby Telecom.
Stardipauk
Neist kahel: STV-l ja Elionil teenus juba töötab. STV digitaalkanalite paketti saab tellida igal pool pealinnas, kuhu varem on jõudnud firma analoogpilt. See lõbu maksab 150 krooni kuus.
"Jõudsime esimesena, kuna hakkasime digitaalse edastusega katsetama juba nelja aasta eest," kinnitab STV asepresident Raivo Mihkelsoo.
Teine praeguseks alustanu, Elion on kogu kaabeltelevisiooni valdkonnas täielik uustulnuk. "Sellega tegelemine oli meile varem keelatud," toob põhjuseks Elioni toodete ja teenuste direktor Margus Kurm.
Samas pole Elionil kaasa lohisemas vana analoogtehnoloogiat. Firma telepilt levib esialgu vähestes uutes kortermajades Harjumaal, kuid Kurmi sõnul on tahtmine kiiresti laieneda suur. Selleks võetakse kasutusele olemasolev ADSL internetivõrk. Aastaks 2010. peaks olema Elioni digipildi vaatamise võimalus pooltel Eesti peredel. 40 kanaliga paketi vaatamise eest küsib Elion praegu 75 krooni kuus.
Hiljuti Tele2 võrgud alla neelanud Starmanil töötab digikaabel hetkel veel üksnes katseliselt omaenda kontoris, kuid firma lubab, et tuleb avalikult teenusega välja üpris pea, veel tänavu sügisel. "Alustame levialaga umbes 160 000 kodu ehk 400 000 inimest," kinnitab Starmani turundusdirektor Henri Treude. Tema sõnul hakkab liitumine digikaabli teenusega olema tasuta.
Norby Telecom OÜ on ka lubanud digi-TV teenust oma võrkudes pakkuda, kuid lähemalt uurides selgub, et lähiajal see veel ei juhtu. Ka konkreetset käivitamisaega firma välja ei luba, ehkki möönab, et firmasiseeid katsetusi on juba tehtud.
Norby juhatuse liige Marek Puidak ütleb, et hetkel on DigiTVst rääkimisel pigem huvi äratamise ja promo mõte, kuna vastav tehnoloogia küpseb kasutuskõlblikuks lähema paari aastaga. "Standardid ei ole välja kujunenud. Praktilist väärtust hakkab asi omama vast 2007. aastal."
Digi-kaabeltelevisiooni ei tohiks ajada segamini riiklike plaanidega digi-TV käivitamisest eetri kaudu. Umbes 2012. aastaks peaks ka Eesti telemastidest läbi õhu kodusesse antenni jõudev pilt muutuma digitaalseks.
Vastavad plaanid aga käivituvad visalt. Eesti telekanalid ETV, Kanal2, TV3 ei näe erilist mõtet kiirustada ja maksta ülekandefirmale Levira oma signaalide uudsel kujul kodudesse viimise eest palju raha. Levira katkestas 2005. aasta algul ETV pildi digitaalse edastamise, mis juba katseliselt oli toiminud.
Kaabeltelevisioonifirmadega on teine asi. Neile telekanalid pildi vahendamise eest maksma ei pea. Tavaliselt tasuvad hoopis operaatorid kanalitele õiguse eest nende pilti näidata. Kaablioperaatorite vahel valitseb ka selge konkurents, st igal firmal on tahtmine näidata, et nende pilt on teistest ilusam. Levira on aga poolriiklik monopol.
Miks digiTVd vaja on
Firmade jaoks avab digitaalne kaabelTV uusi võimalusi klientidelt raha kasseerida, tarbija jaoks on uue tehnoloogia väärtus eelkõige paremas telepildi kvaliteedis. Tegu on sama tüüpi muudatusega, mis on toimunud kodukinos üleminekul VHS videokassettidelt parema kvaliteediga DVD filmidele. Võrreldes muu läänemaailmaga on seegi Eestis toimunud teosammul. USAs on esimesed kaupluseketid juba teatanud VHSi müügi lõpetamisest, Prantsusmaal oli juba mitme aasta eest poodides valdav DVD, Eestis on VHS taandumise märgid ilmnenud alles tänavu.
Karp teleri kõrval
Viis korda selgem pilt
Digitaalse kaabelTV arendajaid Eestis
* STV: Teenus käivitunud. Leviala hetkel Tallinn, Saha-Loo, Maardu. TV kanalite arv 40, aasta lõpuks lubab 70 kanalit. Kuumaks 150 krooni.
* Elion: Teenus käivitunud vähestes uutes kortermajades Harjumaal, laiemalt käivitub 2006. aastal. TV kanalite arv 40. Kuumaks 75 krooni.
* Starman: Käivitab sügisel 2005, esialgu Tallinnas ja lähiümbruses. TV kanalite arv 80. Kuumaks "saab olema konkurentsivõimeline."
* Norby: Lubab DigiTVd tulevikus. Käivitamise aeg paika panemata "seoses tehnoloogiliste lahenduste pooliku staadiumiga."
Allikas: ettevõtted