Tavaliselt on linn andnud välja ühe vapimärgi, eelmisel aastal anti kaks, sel aastal kolm. Tõenäoliselt oleks Savisaare kandidatuuri juhul, kui ta oleks ainus, kellele vapimärk antaks, lähenevate valimiste kontekstis väga keeruline põhjendada.

Edgar Savisaare kandidatuuri esitas linnapea Jüri Ratas (Keskerakond) isiklikult. Linnavalitsuse kolmapäevasel pressikonverentsil põhjendas ta seda Savisaare suurte teenetega Tallinna linna ees ning eitas seotust valimiskampaaniaga. „Kas te tõesti arvate, et vapi- ja teenetemärgid, mida linn on andnud välja aastaid, rakendatakse mingisuguste vankrite ette? Kindlasti mitte, see on linna üks võimalus tunnustada inimesi," ütles Ratas.

Ratas: Oskan ise mõelda!

Linnapea ütles kätt südamele pannes, et Ita Everi ja Edgar Savisaare esitamine oli „100 ja 1 protsenti" tema initsiatiiv ja see ei tulnud kuskilt väljapoolt: „Mul on ka pea otsas ja oskan mõelda ise."

Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni hinnangul näitab linnapea plaan anda Tallinna vapimärk Edgar Savisaarele soovi teenida erakonna esimehe silmis plusspunkte ja kavatsust anda ühele Keskerakonna poliitikule linna kulul lisakaalu.
„Ratase jutt, et vapimärgi andmine Savisaarele vahetult enne valimisi on juhuslik, ajab lapsedki naerma," ütles Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Taavi Rõivas.  

Ratas põhjendab vapimärgi andmist Savisaarele ka tema eelmistel valimistel korjatud 17 000 häälega. „Inimene, kellest ma räägin, on olnud pea kolm aastat linnapea ja samapalju volikogu esimees, saanud 17 000 häält linnaelanikelt," selgitas Ratas oma erakonna esimehe esitamist. Ühel päeval saavad tema sõnul kõik linnapead vähemalt vapimärgi kandidaatideks, olenemata erakonnast ja sellest, kas nende eesnimi on Jüri, Tõnis või Peeter.

Volikogule esitatud seletuskirjas on lisaks Savisaare tegevusele vabariigi valitsuses ette loetud ka tema teened Tallinna linnapeana: munitsipaalelamuehituse taaskäivitamine, erinevate väike- ja keskmist ettevõtlust toetavate meetmete juurutamine ning sotsiaalvaldkonnas oluliste toetuste süsteemi jõuline arendamine.

Ita Everi esitas vapimärgi kandidaadiks lisaks Ratasele ka linnavolikogu Isamaaliidu fraktsioon poole sajandi kestnud aktiivse näitlejatöö eest Tallinnas, mis on elavdanud Tallinna kultuurielu ja aidanud kaasa Tallinna kui kultuuripealinna teadvustamisele. Everi kandidatuur esitati ka mulle, siis talle vapimärki ei antud.

Kunstiajaloolase Jüri Kuuskemaa kandidatuuri esitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon pikaajalise tegevuse eest Tallinna ajaloo tutvustamisel ning Tallinna ehitusmälestiste kaitsmisel.

Vapimärgi loomisest alates 1997. aastast pole seda kordagi tegevpoliitikutele antud. Tallinna vapimärgi kavalerid on muusikud Neeme Järvi, Eri Klas ning Veljo Tormis, kirjanik Jaan Kross, maalikunstnik Olev Subbi, arhitekt Dmitri Bruns, ühiskonnategelane ja kunstnik Heinz Valk, Eesti Lähimineviku Okupatsioonide Muuseumi rajaja Olga Kistler-Ritso, president Lennart Meri ning emeriitprofessor Mati Hint.

Teenetemärgi saab 15 inimest

Lisaks vapimärgile annab Tallinn välja ka teenetemärki, mis on väiksema kaaluga. Tallinna linnavalitsus otsustas teha linnavolikogule ettepaneku omistada tänavu 15 teenetemärki.

Linnavalitsuse hinnagul väärivad Tallinnale osutatud eriliste teenete eest teenetemärgiga tunnustamist Tallinna vanalinna kultuuriväärtuste kaitsja Boris Dubovik, rahvusvähemuste kultuuritegevuse pikaajaline korraldaja Liidia Kõlvart, Tallinna linnapea aastatel 1984-1990 Harri Lumi, kauaaegne bussijuht Robert Marlen, lavastaja ja Tallinna kultuurielu edendaja Arne Mikk, Tallinna linnatranspordi ökonoomika valdkonna arengu kujundaja Mart Moosus, teadlane, tunnustatud kohalike omavalitsuste problemaatika tundja ja nõustaja Sulev Mäeltsemees, sotsiaaltöö ja integratsioonialase tegevuse edendaja, Pirita birgitiinikloostri ülesehitamisele kaasaaitaja Lagle Parek, sünnitusabi edendaja doktor Maike Parve, Tallinna praost, kristlike ja üldinimlike väärtuse hoidja Gustav Peeter Piir, keeleteadlane, tunnustatud kohanimede hoidja, arendaja ja kaitsja Peeter Päll, tunnustatud sotsiaaltöötaja, laste turvakodu looja ja arendaja Tiiu Peterson, teadlane-geoloog, tunnustatud looduskeskkonna uurija ja kaitsja Anto Raukas, kauaaegne Tallinna linna finantsjuht Heino Tonsiver ning tunnustatud arst ja kirurgiateenistuse edendaja Rando Truve.