Mis? Cofi-tabs

Ravimi tüüp: Kofeiinitabletid. Ajutise väsimuse vastu.

Mõju kestvus: Umbes 2,5 tundi.

Kuidas mõjus? Kuna olen öösel töötav tudeng, siis suurema osa oma õpingutest teen töö kõrvalt, päeval lihtsalt magan või käin loengutes. Pean kõigepealt tunnistama, et pole varem tundnud vajadust millegi sellise järele, aga nüüd ehk hakkangi kasutama.

Võtsin öösel ühe tableti, mille mõjumise aega ootasin küll tund või isegi rohkem, kuid tulemus oli hea. Ajal, mil tavaliselt uni võimust võtab, suutsin ma üleval olla ja järgmise eksami materjaliga tutvuda. Vahepeal tuli muidugi veidike liikuda ja muid tegevusi teha, sest silmad väsisid lihtsalt monitori jälgimisest ära. Väsimus kadus küll ära mõneks tunniks.

Kuna tegelen spordiga, siis rohkem kasutan energia saamiseks spordi- ja energiajooke. Näiteks populaarse Red Bulli mõju tunnen ma kiiremini, kuid samas ei anna see seda efekti mis Cofi-tabs.

Kui väga vaja, siis paari tabletiga saaks vist isegi terve öö õppida, kuid ei soovita. Lugesin ka enne tarbimist lisainfot netist ja sain teada, et liigsel tarbimisel tuleb kohutav peavalu ja süda on paha. Kuid mõistuse piires tarvitamine võib tõesti aidata vajalikul ajal raskeks eksamiks õppida.

Kõrvalmõjud: Alguses kerge peavalu, mis möödus kiiresti.

Hinne: 7. Mõjus, kuid võiks olla kiirema toimega.

 

*

 

Kes? Hedi-Liis Toome, Tartu Ülikooli teatriteaduse esimese aasta magistrant
Mis? Dynaforce

Ravimi tüüp: Kuldjuure tilgad, toidulisand. 25 tilka üks kuni kolm korda päevas.

Mõju kestvus: 3- 4 tundi.
Kuidas mõjus? Tundsin end ergutit võttes kohe värskemini. Aga peagi kaasnes sellega peavalu. Kuna mul pea valutab harva, siis oli selline kõrvalmõju minu jaoks väga ebameeldiv. Võtsin tilku kaks korda päeva jooksul ja pea valutas mõlemal korral. Mitte küll väga hullusti, aga siiski nii, et segas.

Esmalt kirjutasin üht esseed ehk siis istusin kodus oma kott-toolis ning kirjutasin. Kuna tahtsin suure osa sel päeval valmis teha, siis suutsin küll keskenduda rohkem ja jaksasingi rohkem võrreldes kolme eelmise päevaga. Hiljem õppisin veel natuke eksamiks, mis eeldab eksamimaterjalidele keskendumist. Seal küll erilist vahet ei tundnud.

Kuna tegemist on loodusliku preparaadiga, siis võib tarbida teinegi kord. Üldiselt see ju mõjus. Kuna ühe korra kogus (25 tilka) tuleb sisse võtta veega segatuna, siis mida rohkem vett panna, seda vähem on maitset tunda. Muidu on ta pigem mõru maitsega ja teeb suu alguses kuivaks.

Kõrvalmõjud: Peavalu peaaegu kohe pärast tarbimist. Ja ka siis, kui mõju kaduma hakkas. Üks sõber ütles, et ma räägin tunduvalt kiiremini. Aga ma räägin üsna kiiresti juba niigi, nii et seda võib negatiivseks kõrvalmõjuks lugeda küll. 

Hinne: 7  

*

Kes? Taavi Lehto, Tartu Ülikooli proviisoriõppe viienda aasta tudeng

Mis? Gerimax Kiire Energia jook

Ravimi tüüp: energiajook (sisaldab ženšenni, guaraanat ja glükoosi).

Mõju kestvus: u 5-6 tundi.

Kuidas mõjus?

Proovisin seda mustasõstramaitselist energiajooki peale pikka tööpäeva ja see vähendas väsimust ning võimaldas kirjatööga tegeleda. Õppimisvõime suurenemisele ta siiski kaasa ei aidanud, küll aga aitab üleval olla. Tekkis ühtlasi ka rahutus, aga see on vist pigem individuaalne - kuna ma olen loomult reaktiivne, siis stimulaatorid tekitavad pigem üleerutust. Samuti oli maitse talutav.

Kasutusjuhend on sellel muide omapäraselt ära peidetud ja seda tuleb otsida pudeli tagumisel küljel oleva kleebise alt.

Kuna tegemist on tugevatoimeliste ainetega, tuleb silmas pidada, et seda tohib kasutada ainult teatud kogustes ööpäevas ja ületarbimine ei ole kindlasti tervisele kasulik ja tekitab ebameeldivaid kõrvaltoimeid.

Mina oleksin pikema perioodilise tarvitamise suhtes koguni ettevaatlik, kuna tugevalt stimuleerivad ained ja toonikumid võivad mõjuda pigem kurnavalt ega ole vahendid, millega end päevast päeva tegevuses hoida. Nagu kõikide selliste toodete puhul tuleb arvestada, et selle mõju tuleb organismi arvelt ja pärast lühiajalist kasutamist tuleb end ikkagi korralikult välja puhata.

Kõrvalmõjud: Ärevus, erutus, südame puperdamine.

Hinne:

Kes? Age Viira, Tallinna Ülikooli sotsioloogia teise kursuse tudeng

Mis? Guaraana tabletid

Ravimi tüüp: Ergutavad tabletid 

Mõju kestvus: terve päev (päeva jooksul võttis 4 tabletti)

Kuidas mõjus? 

Keskkoolis oli pingelisem - siis sai end kohviga turgutatud. Praegu ma kohvi ei tarbi. Tavaliselt õpin varastel hommikutundidel - olen planeerinud õppimised rongisõiduks.

Teiste ravimite seast valisin guaraana tabletid, sest guaraana aitab vähendada väsimust ja ülekaalu ning suurendab keskendumisvõimet, vastupidavust ja elujõudu. Just elujõust jääb eksamiperioodil vajaka. 

Lisaks ahvatles mind mõte, et guaraanal on teiste seas just omadus suruda maha näljatunnet - stressiperioodil on mul kalduvus rohkem süüa kui tavaliselt. Seda lubadust guaraana tabletid küll ei täitnud!

Hakkasin tablette võtma neli päeva enne õppimist kodanikuühiskonna eksamiks. Tundsin, et olen tõesti kuidagi vaimselt erksam ja olenemata pingelisest perioodist pole nii suurt väsimust kui tavaliselt. Siiski pole tulemused päris sellised, nagu lootsin - lootsin, et õppida on lihtsam ja materjal jääb paremini meelde. Päris nii ikka ei olnud.

Stressirikkal perioodil turgutan end lisaks puuviljade ja vitamiinidega.

Kõrvalmõjud: Et tabletid sisaldavad kofeiini, siis on halvaks kõrvalmõjuks kofeiinist tekkiv rahutus (eriti inimesele, kes palju kohvi ei joo). Kuna ma tavaliselt kohvi ei joo, tekkis hoopis isu selle järele.

Hinne:

Kes? Hella Jansons, Tartu Ülikooli germanistika kolmanda kursuse tudeng

Mis? Dextro Energy

Ravimi tüüp: Tegemist on uue aja glükoositropsiga.

Mõju kestvus: ühe tropsi mõju u pool tundi

Kuidas mõjus?

Õppisin eesti teatri ajaloo eksamiks ja oli tegemist üsna stressirohke päevaga. Sõin peaaegu terve paki glükoositropse tunni ajaga ära, nagu oleks kommi söönud. Mul vist tekkis sõltuvus! Täna ostan veel. 

Pakile oli kirjutatud, et dekstroos imendub verre kohe ja annab rohkem energiat nii mõttetööks kui ka füüsiliseks pingutuseks. Mittesöömisest ja silmade pingutusest tekkinud peavalu leidis samuti natuke leevendust. Uimasust ta ei peleta, vaid aitab lihtsalt natuke kauem vastu pidada.  

Valida on Tropica +10 vitamiini ning mustsõstra +C-vitamiini vahel. Minu valik oli Tropica. Nimetatud tropsid maitsevad paremini kui need, mida läbipaistvas värvilises kiletuutus terviseriiulitel leida võib. Troopika oli täiesti olemas. Neil puudub selline kuiv pulbrimaitse, pigem on nagu need vitamiinitabletid, mis kihisedes vees lahustuvad.

Öösel õppimisse ma ei usu. Kohv, kange tee, kokakoola, šokolaad - kõik asendustegevused, et ärkvel püsida. Materjal aga, mis selgeks tegemist vajaks, mõjub nagu unerohi.

Enamasti on igasugused keskendumist soodustavad vahendid justkui rituaalid, mida täita tuleb, et eksam õnnestuks ja oleks vedamist piletiga, mille tõmbad. Nagu ebausk. Tundub, et mõju tuleb tihti mitte nii väga ravimist - hetkel siis glükoositropsidest - kui uskumisest endasse ja oma võimetesse.

Kõrvalmõjud: Ühe maitsva tropsi teise järel suhu kadumine, tagajärg imelik tunne/maitse kurgus.

Hinne: 5. Arvestades, et kurjasid kõrvalmõjusid pole ning tegu on ohutu vahendiga, siis võiks seda isegi tõsta. 

*

Kes? Mart Zirnask, Tartu Ülikooli viimase kursuse ajakirjandustudeng ja EE suvereporter

Mis? Energiajoogid Traffic ja Red Bull

Ravimi tüüp: Energiajoogid

Mõju kestvus: Trafficu puhul erilist mõju ei märganud. Red Bulli lonkshaaval juues kolm-neli tundi.

Kuidas mõjus? Tegelesin seminaritööga. Kõigepealt „soojendus": läbi lugeda terve ports inglise-, saksa- ja eestikeelset ajakirjandusteooriat. Pea oli paks.

Ega midagi, Trafficu purk lahti ja klõmakas sisse. Ootasin, seedisin. Kleepis vastikult, aga keskendumisvõimet ei kuskil. Isegi tunni aja pärast mitte.

Teine katse - Red Bull. Televiisorist tuttavaid „tiibu" õlgade küljes näha ei olnud, aga enesetunne läks pisut paremaks küll. Raamatupohmell annab järele ja sõõmhaaval purki tühjendades püsin kolm-neli tundi enam-vähem adekvaatsena akadeemilisel lainel.

Red Bulli olen ma varemgi tarvitanud - aga pigem ettevaatlikult. Kui korraga liiga palju saab, siis on keskendumisvõime asemel platsis lihtsalt ebameeldiv ärevustunne. Saad aru, et tegemist on keemiaga.

Sügisel proovisin korra isegi kofeiinitabletti, aga see tekitas peaaegu et paanilise seisundi: pea oli üliselge, aga ennast rahulikult tööle sundida täiesti võimatu. Hakka või raamatuid loopima. Üldiselt eelistan igasugusele keemiale rohelist teed ženšenniga või - veel parem - lihtsalt ranget päevaplaani ja korrapärast füüsilist koormust. Korvpall, ujula või tunnine sörkjooks teevad keskendumisvõimega imesid.

Kõrvalmõjud: Kleepuv maitse, vajadus „pealevõtuka" järele (vesi!). Red Bulli puhul ebameeldiv ärevustunne, kui juua korraga liiga palju.

Hinne: Trafficule 1, Red Bullile 7 

*

Kes? Madis Ligema, Tartu Ülikooli semiootika ja kulturoloogia teise aasta tudeng

Mis? Glutafekt dražeed

Ravimi tüüp: dražeed glutamiinhappe ja sojaletsiiniga.

Mõju kestvus: u 7 tundi

Kuidas mõjus?

Kasutusjuhend ütleb, et tegemist on loodusliku preparaadiga kontsentratsioonivõime suurendamiseks. "Glutafekt parandab ajuvereringet ja -hapnikuvarustust, põhjustades parema kontsentratsioonivõime, suurenenud teadmahuvi, paranenud interpretatsiooni ning retoorilised võimed." Kõlab hästi. Aga tuleb tunnistada, et tegemist pole siiski imerohuga, mis kõik teie kasinad hinded suurepärasteks muudaksid.

Minule mõjus viiepäevane Glutafekti-kuur vähe teisiti. Lootus preparaadile ja vanale heale loomulikule intelligentsile rikkusid mitu hinnet. Katseperiood langes kokku kirjandussemiootika eksami ja sellele eelnenud päevadega. Glutafekt suurendab manustamise perioodil eneseteadlikkust, mis tingimata ei mõju hästi sihipärasele keskendumisvõimele, vaid aitab leida asendustegevusi, lõpetada n.ö  p o o l e l i  j ä ä n u d  asju. Nii koristasin ma toa ära, pesin nõud, kuulasin muusikat, jõin õlut. Ja seda kõike tõsise pühendumisega! Eksami keskel häirisid mind asendusmõtted/-tegevused sedavõrd, et vastamise asemel analüüsisin õppimismeetodeid ning kohustusi ülikooli ees. Lahkusin klassist ja kirjandussemiootika eksam lükkus järgmisesse aastasse.

Nüüd, kui eksamist on möödas kaks nädalat, tunnen imelikku vaimset tasakaalu, istudes juba neljandat päeva samas tugitoolis ning kirjutades järjepanu referaate. Kas see üüratu keskendumisvõime võib olla tingitud Glutafektist?

Kõrvalmõjud: asendustegevused.

Hinne: ?

*

Kes? Stella Pajula, Tartu Ülikooli sotsioloogia esimese aasta magistrant

Mis? Xylident energy x 3 närimiskumm

Ravimi tüüp: erguti, energianäts. Sisaldab guaraanat (5mg padjakeses), tauriini (70mg padjakeses). Peaks peletama füüsilise väsimuse.

Mõju kestvus: u tund

Kuidas mõjus?

Energianätsu proovisin öösel üleval püsimiseks, et kirjutada valmis sotsiaaluuringute ajaloo aine analüüs järgmiseks hommikuks. Katsumus oli seda raskem, et ka eelmisel kahel ööl olin õppinud ja maganud maksimaalselt neli tundi. Kuigi näts peletas une ja võimaldas üleval püsida, ei osutunud see mingiks imetabaseks stimulandiks. Ajutegevust see kuidagi ei ergutanud.

Näts tundub päris efektiivne sellistel puhkudel, mil on tarvis lihtsalt üleval olla (autoroolis vms). Kui lisaks on vaja ka mõttega tööd teha, siis valiksin pigemini kohvi või energiajoogi või väljamagamise. Viis tundi ja neli nätsu hiljem olin saavutanud seisundi, kus füüsiliselt oleksin võinud üleval püsida julgelt veel paar tundi, aga aju oli juba viimased kaks tundi maganud. Keskendumisvõime oli allapoole arvestust. Oli teatud kummaline deliiriumisarnane olek, mis mingis olukorras võib küll olla nauditav, kuid kindlasti mitte õppimise seisukohalt. Maitse oli kahtlane, järelmaitse oli imelik, aga ei olnud halb. Maitse pärast ei näriks.

Niisiis, õppijatele ei soovita, kulutab energiavarud liialt ette ära ja ajutegevust absoluutselt ei stimuleeri. Virgutab keha, aga mitte vaimu!

Kõrvalmõjud: Paari tunni möödudes suukuivus, joogijanu. Järgmisel päeval energiapuudus.

Hinne: 4

 

Kõik hinded on antud 10 palli skaalal.