Koostanud Helen Urbanik ja Rauno Kais. Arengu Kirjastus, 2007. 200 lk.


“Vormel 1 ­kuulsused”

Varrak, 2007. 104 lk.


Helen Urbaniku ja Rauno Kaisi “Eesti motosport 2007” haarab esimest korda kaante vahele kogu meie mootorratastega tehtavas spordis aasta jooksul juhtunu. Paljuke seda siis ikka on, võib eemalseisja küsida. Omajagu, nagu selgub. Ning sõiduriistad pole mitte ainult kahe-, vaid ka kolme- ja isegi neljarattalised või üldse ratasteta (vaadake pilte, kui ei usu). Raamatut hakati ette valmistama juba 2006. aasta sees, ent mõned asjad tulid tegijatele ikka ootamatult. Näiteks toimus suviti ühel nädalavahetusel viis-kuus motovõistlust korraga ja kõigile neile oma inimese kohalesaatmine osutus parajaks pähkliks. Tänu sellele võib aga raamatust leida ka motospordi äärealasid – mäkketõusu, traielit või võrrisõitu – kajastavaid lugusid. Kirjutiste stiil kipub kohati hüplikuks ja võistlusreportaažid raskesti jälgitavaks, aga esimese korra kohta sai tulemus päris hea. Tegijatel on nüüd kogemusi kuhjaga rohkem ja loodetavasti saab raamat iga-aastaseks traditsiooniks.


Rein Luik on ilmselt kõige pikema staažiga eesti mootorispordiajakirjanik ning ennegi raamatuid kirjutanud. Värskeim üllitis kannab nime “Vormel 1 kuulsused”. Ei maksa end pealkirjast segada lasta – tegu pole pelgalt kuulsuste elulugudes lappamisega. Üldtuntud teemade kõrval leidub fakte, mis suudavad üllatada ka kogenud vormelihuvilisi. Näiteks lugu ühejalgsest vormelipiloodist, kellel oli ühekäeline mehaanik.


Ehkki tiitellehel on ära toodud ka keeletoimetaja nimi, on sellealane töö paraku väga nõrk.


Kuidas muidu sai trükki jõuda soome keelest pärit konstruktsioon “teiseks parim” (eesti keeles “paremuselt teine”)? Ka inglise keele mõjud paistavad kohati välja. Ning vähemalt üks pildiallkiri ei vasta kindlasti kujutatud olukorrale. Vastasel juhul oleks leheküljel 56 kujutatud stseen toonud Jim Clarkile raskeid põletushaavu delikatsesse kehapiirkonda. Üldiselt aga äratab just vanemate fotode valik aukartust. Ilmselt õnnestus autoril agentuuriga väga hea diil teha, sest ükshaaval ostes maksaksid need fotod terve varanduse.


Lühidalt kokku võttes – “Vormel 1 kuulsused” on aboluutselt kohustuslik kirjandus igaühele, kes end vormelifänniks tahab nimetada.
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid