Tamsalus elav Svetlana peaks pakatama võidujoovastusest, kuid selle asemel kohtun naisega, kes on erakordselt nukrameelne. Vestlus suurfirma seljatanud naisega katkeb korduvalt, ta peab jätkamiseks end koguma. Kaks ja pool aastat sõdimist rahvusvahelise ettevõttega OÜ Hansaliin (Tallink Grupitütarettevõte,kes osutab laevadel tööjõuteenust teenindava personali osas) osutus raskemaks kui ta arvata oskas. Svetlana usub, et tööandja poolt talle ebamugavaks ja alandavaks muudetud protsess laastas tema tervist rohkemgi kui laevast saadud kutsehaigus.
„Tallink ju kasutab inimesi ära ning kui sa enam ei kõlba, viskab üle parda. Nii minuga käituti. Visati välja.”

2006. aastal läks Svetlana tööle Tallinki laevale koristajaks. Enne seda töötas ta aasta turvafirmas Falck, kuid sealt saadud väikse palgaga oli keeruline välja tulla. Talle, kolme täiskasvanud lapse emale sobis ka graafik - kaks nädalat laevas ja kaks kodus.
“Olin küll varem kuulnud, et laevad on orjade jaoks, kuid mulle see töö sobis. Meie vahetuse naised olid väga tublid. Plaanisin sinna pensionini jääda.”
Neli esimest aastat töötas Svetlana üldpindade koristajana. Alguses “Romantika”, siis “Victoria” laeval. Tema töö oli puhastada vööriosa 3. – 9. tekini. Kui laev sadamasse jõudis, algas koristaja tööpäev: kuue tunni jooksul tuli puhastada trepi käsipuud, seinad ja peeglid, pesta põrandad. Lisaks trepile ja aulale oli vaja puhastada mänguautomaatide ruum ja tualetid. Ainuüksi üldpindade puhastamine tolmuimejaga võttis aega 1–1,5 tundi.
Neli aasta hiljem sai Svetlana nö. ametikõrgendust – üldpindade koristajast kajutikoristajaks.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega