130 000-eurone ravim sai eestlasele taskukohaseks
Uudse skeemi esimesteks “katsejänesteks” on käputäis patsiente, kes saavad kas lümfoomi, harvaesineva luukasvaja või C-hepatiidi kallihinnalisi ravimeid. Varem tuli haigetel rohud ise välja osta ja nende eest küsiti tuhandeid eurosid kuus. Nüüd katab ravi haigekassa. Teatud tingimustel.
Nii näiteks ostab haigekassa C-hepatiidi ravimit Incivo vaid sellele patsiendile, kes saavutab nelja kuuga teatud konkreetsed verenäitajad. Samuti rahastatakse uue põlvkonna kasvajaravimeid Mepact (luuvähile) ja Adcetris (lümfivähile) juhul, kui patsiendid saavutavad mõne kuuga teatud konkreetse ravivastuse ja ravimi taluvuse. Kui oodatud tulemust ei järgne, jäävad kulud ravimigigantide Takeda Pharma või Janssen-Cilagi kanda.
Vajaduse selliste nn riskijagamiste järele tõi elu ise. Eriti terav on probleem vähiravimite puhul, mille hinnad võivad ühe patsiendi jaoks vabalt ulatuda üle 100 000 euro aastas.
Haigekassa ravimiosakonna juhataja Erki Laidmäe selgitusel on sääraste skeemide kasu kolmepoolne: patsient saab vajaliku ravimi, farmakompanii teenib kasumit ning haigekassa kulutab raha vaid tõhusale ravile (mitte ei loobi raha tuulde).