Äri käib! Koolipoisid õpetavad koduperenaistele ukulelet
PÄEVAL KOOLIS, ÖÖSEL ÄRIS
Haapsalu koolipoisid panid käima e-muusikakooli ning unistavad säravast ärikarjäärist nagu Richard Bransonil. Nad isegi toituvad samamoodi nagu Steve Jobs!
Walt Disney, Steve Jobsi ja paljude suurmeeste särav karjäär sai alguse kodugaraažist. Sarnaste unistustega käivitasid Läänemaa Ühisgümnaasiumi 11. klaasi poisid Markus Lember ja Karel Nappus Haapsalus e-muusikakooli, kus kõik soovijad saavad interneti teel ukulelemängu õppida.
Tõsijutt! Mõne kuuga kogus peatsete abiturientide õpilasfirma Levidera juba poolsada maksvat klienti.
Levidera on veebiloengute sari, kus pikka juttu ei aeta: ukulele anatoomia saab selgeks nelja minutiga, esimesed duurid kuuega.
Võtad nii umbes kahe nädala jooksul üksipulgi kõik ligi 20 loengut läbi – õpid mis on ukulele, kuidas seda käes hoida jne – ja võid lõpuks vabalt mängida näiteks Jason Mrazi lugu “I am yours”. Kui täielik muusikavõhik juba selle loo pillist kätte saab, tärkab temast kindlasti järgmine Jimi Hendrix.
“Me tahamegi, et inimesed kogeksid vau-efekti: kas mina tõesti praegu tegin selle pilliga selliseid helisid?! Meie abil saab tulemuse võimalikult kiiresti, kui sa ei taha just minna mängima Viini sümfooniaorkestrisse, vaid jämmida oma lõbuks,” räägib Karel.
E-muusikakoolis õppimiseks ei pea oskama isegi pilli käes hoida. Poisid lubavad pooleteise tunniga ka täieliku juhmardi panna talutavaid helisid tegema.Loengud koostasid ukulelespetside näpunäidete järgi, eestikeelsetes videotes on õpetajaks asjatundja Siim Jürise.
Kui pilli pole, saab sellegi soetada e-muusikakoolist (hinnad algavad 60 eurost). Levidera “garaažis” ehk Kareli kodus, mis asub kiviviske kaugusel Haapsalu linnusest, oli varem terve vanemate tuba ukulelekaste täis. Nüüdseks on enamik pille maha müüdud. Esimeseks instrumendiks valiti ukulele, sest see on “nunnu väike kitarr”. Aga tulevikus lubavad Karel ja Markus kindlasti veel kitarri- ja klaverikursusi.
Seitse aastat akordioni õppinud Markus räägib, et tema emal tekkis huvi viiulimängu vastu. Ema käis veidi muusikakoolis, kuid seal hakkas mudilaste keskel imelik. Keskealised vajavad diskreetsemat lähenemist. Kodus arvuti taga pilli tinistamine sobib palju paremini. Hinnanguliselt võiks Levideral olla Eestis 30 000 potentsiaalset klienti.
- Millised on seni olnud Eesti kõige edukamad õpilasfirmad (millest on kasvanud ka “päris firmad”)?
- Millest see tuleb, et vaid väike osa õpilasfirmadest jääb püsima ja registreeritakse osaühingutena, enamus aga jääb ühekorseteks kooliprojektideks?
Vastab Epp Vodja, Junior Achievement Eesti direktor