Strasbourgis asuvas europarlamendi hoones avanes möödunud nädala kolmapäeva hommikul ootamatu vaatepilt. Saadikud sõimlesid, nagu oleksid nad end tundide kaupa üles kütnud. Kuid kell oli alles mõni minut kaheksa läbi!
Kirgi tekitas raport Euroopa Liidu ja USA vabakaubandusleppe kohta, mida praegu Brüsselis ja Washingtonis ette valmistatakse. Ametlikult tuntakse seda Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerlusena, veelgi rohkem aga inglisekeelse lühendi TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) kaudu.
Taavi Rõivase valitsus pooldab lepet. Eesti on ju Euroopa Liidu meelne ühiskond (kõik teavad, et rahalehm elab Brüsselis) ning Ühendriigid meie peamine sõjaline tugisammas. Euroopa Komisjon promob lepet kõvasti. Oi, kuidas see peaks elu parandama ja kui paljudel elualadel! Bürokraatia väheneb, igasugused tõkked kaovad, kaupade ja teenuste liikumine muutub lihtsamaks.
Praegu on kõik nii keeruline. Näiteks austrite puhtuse tagamisel testib Euroopa Liit austreid, USA aga hoopis vett, kus austreid kasvatatakse. USA on kehtestanud ranged reeglid põllumajandussaadustele, et takistada uute kahjurite või haiguste riiki saabumist koos importkaubaga. Euroopa põllumajandustoodete heakskiitmine võtab seetõttu jube kaua aega, virsikute puhul vähemalt 12 aastat! Euroopa saiakesi ei saa müüa USAsse, sest meie kreemimasinad ei vasta sealsetele standarditele. Ja nii edasi.
Ning muidugi rahaline präänik. Euroopa Komisjoni tellitud uuring väidab, et iga neljaliikmeline pere peaks võitma 545 eurot aastas.
Euroopas elab aga miljoneid inimesi, kes usuvad, et TTIP on hullem kui ACTA, mida poliitikud samuti pikalt ette valmistasid ja mis lõpuks tõi rahva tänavatele isegi siinkandis.
Liikumine "Stop TTIP!" on leppe vastu kogunud juba ligi 2,2 miljonit allkirja üle Euroopa.
Osa poliitikuid usub, et vastuseis TTIPle on hoopis osa Suurest Mängust. "See leping ei meeldi Venemaale. Kui Venemaa peamine poliitika on Lääne formatsioone nõrgendada, siis TTIP tugevdab neid formatsioone," ütleb Eesti eurosaadik Tunne Kelam. "On teada Venemaa raha liikumised Lääne-Euroopa äärmusliikumistele. See on avalik saladus."
"100-110 saadikut on alati vastu, kui Venemaad kritiseeritakse," märgib ka Urmas Paet.