Jaan Ruus soovitab Akira Kurosawa retrospektiiv
Jaapani suur filmirežissöör Akira Kurosawa käis 1975. aastal ka Tallinnas. Siberis filmitud “Dersu Uzala” esilinastus juulikuus Moskva filmifestivalil. Külaskäigust kõneles mulle režissöör Vladimir Karasjov just enne Prantsusmaale põgenemist. Ajakirjandus sündmust ei kajastanud ja jääb teadmata, kas lavastajal oli eesti tuttavale külla tulekuks ametlikku luba. Siin viibis ta igatahes incognito. Tokyo slummi pildistus “Dodesukaden” (1970) kukkus publiku seas läbi ja Kurosawa ei suutnud mitme aasta jooksul leida filmiraha. N Liidu kultuurijuhid vajasid kõlavat nime ja nii sobis projekt “Dersu Uzala” mõlemale. Võõrfilmi Oscari saanud film on oma loodustundlikkuse vastandamisega linlikkusele ajaga väärtust juurdegi saanud.
Kurosawa (1910–1998) kolmekümne kolmest filmist linastub seekord seitse aastaist 1949–1990. Kuulsaim on muidugi “Rashomon” (1950), mis tegi eurooplastele tuttavaks Jaapani ekraanikunsti (pälvis nii Kuldlõvi Veneetsias kui võõrkeelse filmi Oscari). See esitab nelja pealtnägija lood ühest mõrvast. Toshiro Mifune peaosas tegutseb välkkiirelt ja filmi tagasivaated vaidlevad sellega, mida ekraanil nägime. 1950ndatel oli Kurosawa kõige kineetilisem märulistseenide lavastaja maailmas. Kõik neli tegelast näevad sündmust omamoodi, inimesed ei suuda iseendast kõnelda oma tegusid ilustamata.
Kohe pärast “Rashomoni” lavastatud filmis “Ikiru” (1952) otsustab vähihaige Tokyo linnavalitsuse ametnik teha enne surma üheainsagi väärt teo. Tema sõbrad näevad selles vaid allakäiku, mees aga teeb läbi eneseleidmise. Pikk film, 143 minutit, kuid väärib vaatamist
Kunstiõpilasena sai Kurosawa innustust lääne kirjandusest ja kunstist, Jaapanis on talle ette heidetud liigset läänestumist (näiteks suurte plaanide kasutamine). Vanast samuraide perest pärit Kurosawa lavastatud samuraiklassika “Seitse samuraid” (1954) ja “Yojimbo (1961) on kaveritena tekitanud mitu ameerika kuulsat populaarfilmi. “Peidetud kindlus” (1958) inspireeris George Lucast “Tähesõdade” tegemisel.
Tallinnas kinos Sõprus 2.–8. oktoobrini.