Mis on tõde, mis väljamõeldis Leonardo kohta
Stefan Klein
“Da Vinci pärand ehk kuidas Leonardo maailma uuesti avastas”
Tõlkinud Krista Räni. Varrak, 2015. 263 lk.
Leonardo da Vinci (1452–1519) kuulub nende suurvaimude hulka, kellele on pärast surma hakatud omistama kõikivõimalikke võluvõimeid, keda on hakatud seostama vandenõuteooriatega ja kes on selle tulemusena muutunud sedavõrd muinasjutuliseks, et raske on müüdist inimest üles leida. Saksa teaduskirjanik ja -ajakirjanik Stefan Klein, kellelt on eesti keeles varem ilmunud sellised teosed nagu “Aeg” ja “Kas kõik on juhus”, otsustas selle Gordioni sõlme katki raiuda, tungida müütide taha ning teha selgeks, mis Leonardo kohta öeldust vastab tõele, mis aga mitte.
Nagu ta ise ütleb, ongi aeg selleks sobiv alles nüüd, kui vahepeal nelja tuule poole kadunud Leonardo mahukast kirjalikust (ja joonistuslikust, peaks lisama) pärandist on taas loodud ülevaatlik pilt, eri kogudes olevad leheküljed on korrastatud ja nummerdatud, katkilõigatud küljed kokku sobitatud ning saadud enam-vähem see materjal, mille Leonardo endast 1519. aasta 2. mail surres oma õpilasele Francesco Melzile jättis.
Klein läheneb Leonardo da Vincile temaatiliselt, raamatu peatükid kannavad selliseid nimesid nagu “Pilk”, “Vesi”, “Unistus lendamisest” ning igaühes neist lahkab autor Leonardot huvitanud probleeme teadusajakirjaniku vilumusega – viiteaparaat osutab allikatele ja annab lisainfot, põhitekst ise on esitatud ülevaatlikult, ladusalt, asjalikult. Lehekülg lehekülje haaval selgub nii Leonardo da Vinci tõeline fenomen kui ka juurdeluuletatu. Lugeja saab hea ülevaate 15.–16. sajandi teadus- ja tehnilisest seisust ning Klein maalib veenva pildi Leonardo da Vincist kui leiutajast kogu tema inimlikkuses. Tõsi, suurmehe psühholoogiast me eriti midagi teada ei saa, kuid Klein rõhutab, et Leonardo ka oma isiklikes päevaraamatutes räägib vaid harva tunnetest. Kuid saame teada, kuidas on võimalik, et Leonardo oli korraga nii geniaalne leiutaja kui ka mees, kes takerdus hiljem justkui lapseliku lihtsusega lahendatud probleemidesse. Ei, müstikat siin ei ole. On vaid kained asjaolud. Ja neid oskab Stefan Klein tuua lugejani kaasakiskuvalt. Tõesti, tõde on kummalisem kui väljamõeldis.
Peeter Helme