VIRTUAALNÄITUS 360° | Vaata originaalesemeid vaaraode ja muumiate maalt
Alates 10. oktoobrist on Kumus avatud Eesti esimene Vana-Egiptuse kunsti suurnäitus "Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst", kus eksponeeritakse tuhandete aastate vanused esemeid ühest maailma olulisemast Vana-Egiptuse kollektsioonist – Museo Egiziost Torinos Itaalias.
Aastal 2017 avaldasime Ekspressis oma Vana-Egiptuse virtuaalnäituse, kus tutvustasime Eesti kogudesse kuuluvaid selle aja originaalesemeid. Taasavaldame täiendatult toonase loo.
Egiptusse saabus Richter ühes oma reisiseltsilise Sven Fredrik Lidmaniga aprilli keskel 1815. "Teekond viis neid mööda Karnaki, Luxori, Kom Ombo ja Assuani muististest," kirjutab egüptoloog Sergei Stadnikov oma Richteri-uurimuses. Richteri reisid said aga augustis 1816 traagilise lõpu. Äsja 24aastaseks saanud Richter suri 13. augustil Smürnas düsenteeriasse.
Ušebti. Hiline periood, 26. dünastia, 664–525 eKr. Tekst: „Valgustatu, Osiris, Jumala isa, Jumala sulane, varade järelevaataja, Psamtek–pa–di–Sepa“. Ajaloomuuseumi kogu
"Ta oli läbi rännanud Egiptuse, osa Nuubiast, Palestiina, Süüria ja Anatoolia ning kavatses minna Pärsiasse, kus talle Vene saatkonna juures keiser Aleksandri käsu kohaselt oli eraldatud auväärne ametikoht," kirjutati Saksamaal ilmunud nekroloogis.
Neil reisidel kogutud muistised jõudsid Rootsi kaudu Eestisse Richteri isa kätte, kes need 1819. aastal Tartu Ülikooli Kunstimuuseumile kinkis. 19. sajandi lõpul kuulus muuseumi egiptuse kollektsiooni 124 eset, kogu põhiosa moodustas Richteri pärand. "Oma mahult ja teaduslikult kaalult oli muuseumi egüptoloogiline kollektsioon võrreldav Venemaa suuremate kogudega," iseloomustas seda Stadnikov. Seal oli nii uhkeid kiviskulptuure kui ka terve, kaunilt maalitud sarkofaag.
Apteeker Johann Burchard
Euroopat tabanud egüptomaania ei jätnud puutumata ka Tallinna. Just Tallinna arstile ja raeapteekrile, baltisakslasele Johann Burchardile (1776-1838) peame tänulikud olema, et Eesti Ajaloomuuseumis on praegu meie parim klassikaliste muististe kollektsioon.
Maokujuline sõrmus. Rooma Egiptus, 1. sajand pKr. Kuld, 6,74 g. Pekka Erelti kogu.
Burchard oli kollektsionäär selle sõna parimas tähenduses. Juba 1802. aastal asutas apteeker Tallinnas hiljem ka linnarahvale avatud muinsuste kabineti Mon Faible (minu nõrkus). Kui 1864. aastal alustas Kanuti Gildi ruumes Pikal tänaval tegevust Eestimaa Provintsiaalmuuseum, kinkisid Burchardi pärijad 1870. aastal tema kogu just sinna.
Raeapteekri mitmekülgsesse muististe kollektsiooni kuulus esemeid nii Egiptusest kui ka Kreekast ja Roomast. Burchard ei piirdunud lihtsalt kogumisega, ta üritas oma kogu esemete kohta ka rohkem teada saada. Näiteks Egiptuse muististe osas küsis ta nõu Vene teaduste akadeemialt ja Helsingi ülikoolilt. Vaatamata sõdadele ja muudele ajaloovapustustele on Burchardi kogu õnneks suuresti säilinud.