elmisel neljapäeval riigikogus toimunud hääletamisel toetati ülekaalukalt tubakaseaduse muutmist, vastu sotsiaalminister Riina Sikkuti tahtmist. Viimasel hetkel üritas Sikkut probleemi klaarida ja teatas saadikutele, et kui nad ei hääleta nii, nagu tema tahab, kutsub ta eelnõu tagasi. Segadusse sattus ka riigikogu juhatus.

Lollakalt välja kukkunud finaalil on tegelikult pikem eellugu. Euroopa Liit on tubakapoliitikas liberaalsem kui Eesti. Piltlikult öeldes tahab sotsiaalministeerium asekantsler Maris Jesse juhtimisel ehitada Eestist selles küsimuses eriti konservatiivset ja eriti karmilt reguleeritud saarekest märksa rohkem lubava Euroopa sisse. Sealhulgas ka võrdluses naabrite Läti ja Soomega.

Praktikas on jäikus toonud kaasa – küll sõltuvalt tõlgendusest – kas Euroopa Liidu õiguse rikkumise Eesti poolt, Euroopa Liidu õiguse ülevõtmisega viivitamise Eesti poolt või vähemalt vaieldavaid küsimusi seoses Euroopa direktiivide tõlgendamisega. Tavaelus tõukab see taas tagant piirikaubandust ning eestlaste raha liikumist Lätisse ja Soome.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega