Möödunud aasta juunis-juulis pälvisid Tallinnas suurt tähelepanu peagi linastuva Hollywoodi ulmemäruli „Tenet“ võtted. 40 aastat tagasi 21. juulil 1980 esilinastus Tallinnas oma aja tõeline rahvusvaheline film – Tallinnfilmi ja Poola koostööna valminud ning maailma paljudes paikades filmitud ulmefilm „Navigaator Pirx“. Filmil oli ka põnev köögipool: kuidas valmis hiiglaslik kosmoselaeva makett või kuidas filmiti lendavaid meteoriite.

Filmi kombineeritud võtete operaatori assistendi Rene Levolli sõnul vändati „Navigaator Pirx“, nagu ühele suurfilmile kohane, eri maades ja kohtades. „Uhke loss filmi alguses on filmitud Poolas Opole lähedal Mosznas. Lennuvälja stseen on tehtud Pariisis Orlys. Sinna pääsesid vaid režissöör, operaator ja Pirxi kehastanud näitleja Sergei ­Desnitski.“ Võtteid tehti veel Krimmi mägiteedel, Elbrusel, Poolas Wrocławi stuudios, Moskvas, Tallinnas (sealhulgas Kirovi kalurikolhoosi kontoris) ja kõik kosmoselaevastseenid võeti üles Kiievis.

Filmi keskmeks on mõõtmetelt suisa hiiglaslik kosmoselaev. Eestis ja Poolas laeva maketi ehitamiseks sobivat ruumi polnud. 

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega