Autoritaarsuse võrgutav võlu: uued parempopulistid õõnestavad edukalt demokraatiat
Pulitzeri auhinnaga pärjatud ajaloolase Anne Applebaumi uut, autoritaarsust ja uusparempoolsust käsitlevat teost „Demokraatia videvik“ luges Tartu Ülikooli etnoloog Aimar Ventsel.
Ajal, mil ajaloolase diplomiga anti kaasa ka ajalooõpetaja tunnistus, pidin ma ühe Tartu kooli viiendas klassis õpilastele selgitama parem- ja vasakpoolsuse olemust. See osutus üllatavalt raskeks. Vasakpoolsus oli juba otsa lõppenud. Polnud Nõukogude Liitu, kõikvõimsat kommunistlikku parteid, kolhoose, laupäevakuid ega sotsialistlikku võistlust. Kusagil välismaal olid mingid vasakpoolsed, ent ilma Nõukogude Liiduta tundus vasakpoolsus väga abstraktne. Ja kuna vasakpoolsuse mõiste oli hägune, siis oli ka parempoolsus vasakpoolsuse vastandina sama hägune.
See lugu tuli mulle meelde, kui lugesin ajakirjaniku ja ajaloolase Anne Applebaumi äsja ilmunud raamatut „Twilight of Democracy: The Seductive Lure of Authoritarianism“. Nagu Applebaumile tüüpiline, on ka see raamat ladusalt kirjutatud ning hästi loetav. Applebaumile ebatüüpiliselt on see raamat aga pigem esseistlik mõtete kogum kui kvaasiajalooline uurimus või analüüs.