Valge roti aastal on olnud vaid üks täht, mille liikumisest me tähetarkadelt infot ootame. See täht on R (täpsemalt R0) – nakkuskordaja, mis näitab, kui mitmele inimesele üks nakatunu viiruse edasi annab. Kui R0 on üle ühe, tähendab see nakatunute lisandumist. Mis omakorda tähendab piirangute lisandumist.

Tartu Ülikooli biostatistik ­Krista Fischer ja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanemteadur Mario Kadastik on olnud tähetargad ehk statistilised ennustajad juba enne tänavust aastat.

„Kes oleks võinud arvata, et riigi kunagised investeeringud osakestefüüsikasse tulevad kasuks koroonaepideemia lahendamisel – naljakas küll,“ muigab Kadastik.

Fischer ja Kadastik polnud enne märtsi omavahel kunagi suhelnud. Pärast üheksat kuud tihedat koostööd on nad kohtunud vaid mõne korra, sest Fischer töötab Tartust ja Kadastik Tallinnast.

„Ma olin suhteliselt frustreerunud, sest ei paistnud, et keegi tegeleks andmepõhise modelleerimisega,“ räägib Kadastik. See oli veebruari lõpus, kui Itaalia ja Hispaania ägasid epideemia käes.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid