Sellest pidi saama vaktsiin, mis päästab maailma koroonaviiruse küüsist. Kuid viimase poole aasta vältel komistab AstraZeneca, mille süst oli loodud kasumit taotlemata päästma tuhandeid elusid, ühel tavatult konarlikul teel üha uute takistuste otsa. Igast ilmakaarest pillutakse nende poole süüdistusi, mis puudutavad efektiivsust, tarneid ja kõrvalnähte. Kõige tipuks on vaktsiinist saanud mängukann poliitikute käes.

Möödunud nädalal tabas AstraZenecat erakordne avalik kriitika, kui USA terviseamet väitis, et Briti-Rootsi ettevõtte muutis sealse kauaoodatud kliinilise uuringu andmeid. Itaalias sisenes Euroopa Komisjoni nimel tegutsenud sõjaväepolitsei AstraZeneca tehasesse, et uurida süüdistusi 29 miljoni vaktsiinidoosi kohta, mida taheti väidetavalt salaja Suurbritanniasse saata. AstraZenecalt Euroopale rohkem doose nõudev komisjon koostas samal ajal õigusaktid, mis lubavad tõkestada vaktsiinide väljaviimist Suurbritanniasse.

Oxford/AstraZeneca väidetav politiseerimine on eriti ilmne Mandri-Euroopas, mis on vaktsineerimisega Suurbritanniast kõvasti maha jäänud. Üks Briti valitsusallikas oletas, et Itaalia tehasele korraldatud reidi lõpplahendus oli piinlik „nende jaoks, kes püüdsid poliitilise kattevarju nimel üles ässitada AstraZeneca vastast rahvamassi“.