Nädal tagasi, 23. juuni hommikul sisenes Briti mereväe hävitaja Defender Krimmi rannavetesse. Samal hommikul avati Moskvas rahvusvaheline julgeolekukonverents ja nagu sellistel avamistel tavaks, tegi seda külalismaa kaitseminister ehk sedapuhku ­Sergei Šoigu. Kas sündmused langesid kokku minuti pealt, on raske öelda, aga väga võimalik, et just sel hetkel, kui Šoigu tõusis kõnepulti, andis Odessa sadamas seisva Briti sõjalaeva komandör oma meestele käsu „liigume!“.

Moskva konverentsil oli 700 delegaati 109 riigist, nende hulgas 55 kaitseministrit või nende asetäitjat, kindralstaapide ülemad ja muud „suured võllid“. Eeldades, et sedasorti inimesed saavad maailmas toimuvast – nende valdkonda puudutavat – infot operatiivselt, siis võiks oletada, et Briti mereväe aluse liikuma hakkamine oli hästi ajastatud. Tänavakeeles oli see umbes nagu keskmise sõrme näitamine venelastele. Kogu maailma nähes.

Edasine on teada – Vene piirivalve alused tulistasid Defenderi kõrvale mõned hoiatuslasud, Vene õhuväe lennuk visaks laeva kursile neli pommi.

Siis läks huvitavaks.