Janek Luts Tiit Blaat / Eesti Ekspress

Parteikontorite parimad strateegid tegelevad poliitmänguga, liigutades inimesi nagu nuppe. Ressurss aga läheb raisku, sest nad ei tegele valijate elu mõjutavate probleemidega. Näiteks, kuidas lahendada pealinna dilemma – lapsed on seal, kus pole koole, ja koolid on seal, kus pole lapsi?! Poliitinimeste nihutamine, kergitamine ja ohverdamine on mõnus ajaviide, võrreldes mõistuspärase lahenduse leidmisega lastele ja nende vanematele. 

Koolide probleem pole ainult õpilaste ja nende vanemate mure, vaid mõjutab kõiki pealinlasi. Iga päev paisatakse sellise koolikorraldusega liiklusesse tuhandeid autosid. Kunagise linnapea Jüri Ratta ökomõte – Tallinn, Euroopa roheline pealinn – kõlab sisutu sõnamulinana.

Lauamängud jätkuvad ka Eesti Pangas. Meile ei püütagi selgitada, miks roheline nupp on parem kui oranž. Mängu nime, eesmärki ega reegleid panga nõukogu ei avalda.

Muljetavaldavat lauamängu mängitakse energiateemal. Möödunud valimised võitis Reformierakond, kes vägagi erandlikult lubas kõige vähem. Nende partner IRL lubas palju, aga lahendused lükkab ähmasesse tulevikku. Kõrvus kumiseb loosung “Vaadake helgesse tulevikku!”. Tõlkes tähendab see, et ühed ei kavatsegi midagi teha ja teised võib-olla kunagi tulevikus midagi teevad.