Foto: Rauno Volmar

Oktoobri lõpus ajasid Brüsselis juttu Andrus Ansip ja Siim Kallas. Kallas on parajasti lahkuma voliniku ametist, Ansip uude ametisse sisse elamas. Sundimatu vestluse juures viibisid mõlema mehe abikaasad, meeleolu oli hea. Ühel hetkel keset juttu saabus Eestist Ansipi mobiilile sms teatega: „Eerik-Niiles Kross astub Reformierakonda.“ Mehed vaatasid üksteisele otsa, isegi naersid, see ei saa ju tõsi olla. Keegi teeb lolli nalja, oli nende esimene reaktsioon.
„Andrus Ansip olla marus,“ vahendas Mihkel Raud eelmise nädala Kolmeraudses ekspeaministri suhtumist Krossi vastuvõtmisesse Reformierakonda. Ansip on šokeeritud, Ansip on vihane, kirjeldavad teised, kes Ansipiga samal teemal rääkinud.
Ansipi ja Krossi suhted on halvad, seda teavad kõik. Ühe põhjusena, miks ta varem Reformierakonda ei astunud, on Kross ka ise maininud: „Nagu laialt teada, ei olnud meil suuremat vastastikust keemiat endise peaminister Andrus Ansipiga.“ Kui Andrus Ansip eelmisel nädalal korraks Eestis käis, siis kordas ta Kuku raadiole antud intervjuus: “Mõnest uuest liitujast ma väga vaimustuses ei ole.“ See kõik on aga selline diplomaatiline jutt. Eravestlustes kasutatakse hoopis rängemaid väljendeid.
Ansip arvab, et Kross on ränk viga
Tavapäraselt ei sekku eelmised peaministrid uute peaministrite tegemistesse. Kui Kallas omal ajal läks ja Ansip asemele tuli, ei jäänud Kallas üle õla passima, kuidas Ansip Reformierakond juhib. Sama on nüüd.
„Andrus ütles mulle ametit üle andes, et ta ei jää varjust juhendama ning ta on sellest ka kinni pidanud,“ ütleb Taavi Rõivas. Kui Ansip ja Rõivas vestlevad, siis maailma ja Euroopa teemadel, sisepoliitikat jutuks ei võeta. Kui Ansipit on vahel ka kutsutud Eestisse mingeid Reformierakonna teemasid arutama või arvamust avaldama, siis on ta keeldunud.

Loe edasi! Rõivas tegi Ansipi meelest ühe vea veel.