Eelmisel aastal rääkisin juhtiva riigiprokuröri Lavly Lepaga (nüüd Lavly Perling) rahvusvaheliste kuritegude uurimise telgitagustest. Ta möönas, et nii Euroopas kui USAs hinnatakse kõrgelt Eesti õiguskaitseasutuste võimekust lahendada suuri ja keerulisi kuritegusid. Samas on Lepa sõnul USAs paljud hakanud kaardilt otsima, kus see väike riik Eesti on, kust tulevad laevakaaperdajad, riigireeturid ja nutikad kelmid.  

Kui 2009.aasta mais tabati ameeriklaste pangaarveid tühjendanud pätt Sergei Tšurikov, pidas FBI teda “Ameerika sajandi häkkeriks”. 

Tšurikov oli häkkimisega enda valdusse saanud ühe USA panga deebetkaartide andmed. Tema kaasosaline võltsis nende andmete abil 44 pangakaarti, mida kasutades võtsid tema jõugu liikmed pangaautomaatidest sularaha välja. Tegemist oli suurejoonelise kelmusega. Kurjategijad said nende kaartidega üle 100 miljoni krooni, mis võeti välja 2100st sularahaautomaadist vähemalt 280s maailma linnas.

Tšurikov mõisteti Eestis süüdi suures ulatuses maksevahendi võltsimises ja võltsitud maksevahendi kasutamises ning arvutikelmuses. Teda karistati kuueaastase vangistusega. 2009.aastal anti mees üle USA võimudele. Seal pandi talle veel süüks pettust, identiteedivargusi ja kuulumist kuritegelikku ühendusse, mis tekitas 2008. aastal mitmel pool maailmas kahju summas 9,4 miljonit dollarit.

Teise sarnase kelmuse ninamehed Dmitri Agatšovi ja Stanislav Grinevitši andis Eesti USAle üle 2009. ja 2010. aastal. Ka nemad varastasid pangast andmeid, võltsisid pangakaarte (ligi 700) ja tekitasid USA pankadele kahju miljoneid dollareid. Pätid Ainuüksi New Yorgi City Bank sai jõugu tegevusest kahju 8,7 miljonit dollarit. Osa varastatud rahast liikus Western Union jt sääraste rahasiirdajate kaudu Eestist edasi kuritegeliku skeemi autorile Venemaal.

Tšaštšini seostati Vene maffiaga

Tšurikov oli tippkelm FBi jaoks, kuid juba samal ajal väitis tuntud arvutiturbefirma Trend Micro, et Tartus paikneb üleilmse kuritegevuse pesa. Selleks olevat Vladimir Tšaštšini (31) firma, mis levitavat spämmi, varastavat klikivooge, “kaaperdavat” otsingutulemusi jne. Küberguru Hillar Aarelaid seostas endist Webmedia töötajat Tšaštšini Vene maffiaga.

Eelmisel nädalal jõudiski avalikkuse ette kahtlustus, et Tšaštšini gäng nakatas neli miljonit arvutit üle maailma, teenides kopsaka kuritegeliku tulu. USA ja Eesti võimude koostöös peeti kamp kinni, Tšaštšini kahtlustatakse ulatuslikus arvutikelmuses, kuritegeliku ühenduse loomises ja rahapesus 21,5 miljoni dollari ning enam kui 560 000 euro ulatuses.

Eestis võib Tšaštšin süüdimõistmisel kuni 15 aastaks vangi minna.

Lisaks on USA esitanud Tšaštšinile süüdistuse internetipettuses, pahavara levitamises, arvutisüsteemi toimimise takistamises ja vandenõu organiseerimises. Esmalt peetakse kohut Eestis, seejärel on tõenäoline mehe väljaandmine USAle. Kus ta sel juhul karistust kandma hakkaks, pole veel selge.

Marko Rudi, endine tippaudiitor firmast Ernst & Young, mõisteti mullu USAs süüdi kelmuses seoses sealse valitsuse poolt Iraagi ülesehituseks suunatud raha “kõrvale panemisega”. Rudi istus Eesti ja Põhja-Carolina türmides kokku 33 kuud. Ta vabanes tänavu veebruaris, tunnistades end kokkuleppemenetlusega kuriteos süüdi. Nüüd olevat ta väidetavalt Eestis tagasi. 

Samas kaebas Rudi süüdimõistva kohtuotsuse edasi USA 4. Föderaalsesse Ringkonnakohtusse. Samuti on ta vaidlustanud Euroopa Inimõiguste Kohtus enda väljaandmise Eesti võimude poolt USAle. 

Rudi ei soovinud Ekspressile kommentaare anda.