Möödunud nädalal tegi endine maaeluminister Mart Järvik valijatega kohtudes ootamatu avalduse, väites, et avastas ministeeriumis enda kabinetist pealtkuulamisseadme. Järviku sõnul leidis ta „lutika“ kaasparteilaselt Henn Põlluaasalt laenatud aparaadiga. Asjaolude täpsustamisel selgus, et suure tõenäosusega keegi Järvikut siiski ei jälitanud - „lutikas“ osutus hoopis wifi signaali võimendiks.

Järvikut võhiklikkuse üle võib küll naerda, kuid tegelikult on poliitikute ja ettevõtjate pealtkuulamine olnud Eestis üpris sagedane nähtus. Näiteks 2017. aastal kuulati ainuüksi Telia Eesti võrgus pealt 4596 kõnet. Rootsis Telia võrgus samal ajal 3822 kõnet ja Soomes 3640 kõnet.

2009. aastal kahtlustas toonane Tallinna linnapea Edgar Savisaar, et tema kabinetis aset leidvat kuulatakse pealt. Savisaar tegi toimuvast meediasõu, lastes sinna paigaldada veebikaamera ja esitledes seda kui demokraatia võidukäiku pealinnas.

Kui palju tema järgi toona luurati, on teadmata. Küll selgus vähem kui kümme aastat hiljem Savisaare üle peetud kohtuprotsessil, et linnapead kuulati ja jälgiti aktiivselt nii 2014. kui 2015. aastal 

Avalehele
133 Kommentaari
Loe veel: