aju AFP/Scanpix

Termin "brain eating vaccines" jõudis 3. augustil koguni Google´i trenditabelis esikohale, kuid teema pole päris vaibunud siiani.

Kõigepealt avaldas Wired Magazine´i kirjutaja Jonah Lehrer artikli California Stanfordi Ülikooli professori Robert Sapolsky tegevusest stressi uurimisel ja neoronite hävimise võimalikust peatamisest insuldi üleelanud patsientidel. Selle lõpus oli aga lõik, mis rääkis konkreetsemalt tuleviku võimalikust stressivaktsiinist. Krooniline stress, erinevalt igapäevamuredest, on seotud paljude haigustega, näiteks diabeedi ja südametõvedega. Sapolsky uuris Keenias imetajatel hormoone nimetusega glukokortisoidid, mis on osa immunsussüsteemist. Neid hormoone toodavad kõikide imetajate organismid, ning need aitavad hakkama saada hädaohuga. Ent kui näiteks sebra pääseb põgenedes lõvi eest pakku, lõppeb ka selle hormooni tootmine, samas kui tänapäeva inimesel jätkub see tihti ka pärast stressiseisundi lõppemist ning inimene jääb kergesti ärrituvaks. Ülekogus hävitab ka ajurakke ja nõrgendab immuunsussüsteemi. Sapolsky ja tema kolleegid suutsid pärast kaua kestnud uuringuid modifitseerida herpese viirust kandmaks „neurokaitsvaid" geene ajju, et neutraliseerida ülemäärased hormoonid. Katsed rottidega on olnud edukad.

Londoni Daily Mail korjas artikli üles ja lühendas seda oluliselt. „Dr Sapolsky usub, et on ajukeemiat on võimalik muuta, luues „fokuseeritud rahu" seisundi," kirjutas leht, märkides, et sellise süsti tagajärjel kaob stress ja inimene suudab paremini järgmisele stressiseisundile vastu seista. Rõhk asetub aga sellele, et Sapolsky töötab vaktsiiniga, mis kaotab stressi tunnetuse. Pole vaja enam palju, et räägitaks inimeste vabastamisest emotsioonidest...

Alex Jones pööraski oma YouTube´i video ja artikliga Infowars.com saidil selle kõik konspiratsiooniteooriaks, leides ka palju vastukaja mujal meedias. Tema sõnul tekitab see õigustatult muret, et valitsus võib selliseid vaktsiine lasta joogivette, et muuta elanikkond „rahulikuks" ehk sisuliselt kuulekateks zombideks. Õigustatult sellepärast, et „mõjukad vaimse tervise spetsialistid räägivad juba praegu liitiumi laskmisest joogivette, et masse „tuju hälvetest" ravida". Siit edasi võib tema sõnul asi minna selleni, et „keemiliselt lobotomiseeritud" ja „lolliks muudetud" massidest saavad kontrollitud, kuulekad teise järgu kodanikud, samas kui eliit teeb, mis tahab...

Jonah Lehrer nimetab oma järgmises postituses Wired´is Jonesi juttu täielikuks jamaks ja Jonesi ennast valetajaks. Juggle.com kirjeldab aga, kuidas Wired´i teadusartiklist sai eelmanitud kolme sammuga täiuslik konspiratsiooniteooria. Veel natuke, ja tulebki välja, et elame juba Aldous Huxley „Heas uues ilmas".