Valvel! Eesti 1. diviisi üks väeosa Viru rindel. Sinna diviisi kuulusid ka Rootsi vabatahtlikud. Foto: Eesti Filmiarhiiv

Mõni aeg pärast Eesti vabadussõda, aastal 1923 ilmus Rootsis kummaline raamat pealkirjaga “President: Ühe veretu revolutsiooni lugu”. Selles poliitilises seiklusromaanis kirjeldab Carl Axel Mothander teisel pool Läänemerd asuvat Lavoonia-nimelist väikeriiki, kuhu suurriigi Akvitaania ülesandel saadetakse salamissioonile rootsi major Carl Fredrik Ek. Tema ülesandeks on kukutada president Pötzowi rahvusdemokraatliku partei valitsus ja aidata taas võimule kodanlased Herman von Gutzmanniga eesotsas.

“Positiivset poolt esindasid rootslane ja kohalikud vene valged. Põliselanikele – juhtideni välja – oli jäänud üksnes negatiivne iseloomustus: kurjategijad, petised või vähemasti lollpead,” võtab romaani kokku ajaloolane Kaido Jaanson. Kirjanduslikult nõrk teos ei peaks 90 aastat hiljem enam huvi pakkuma, kui see poleks autobiograafiline. Major Ekis on väga palju ühist Mothanderi endaga ja Pötzowis võib ära tunda Konstantin Pätsi. Ent kas Eki salamissioon oli pelgalt kirjanduslik fantaasia?

Avalehele
8 Kommentaari