Akademiks Zavarickis: Selle laevaga toodi Kopli lahele narkolast. shpspotting.com

Vihmasel esmaspäeval, 23. aprillil alustas maksu- ja tolliameti narkotalitus kriminaalmenetlust, sest neile oli laekunud vihje, et peagi saabub Eestisse laev nimega Akademiks Zavarickis, millel peidus suur kogus narkootikume.

Reedel, 27. aprillil toimusid Tallinna kesklinna tänavatel teist ööd järjest rahutused, mis võtsid kogu politsei tähelepanu. Prokuratuur tunnistab, et riigis toimunu mõjutas küll menetlejate tööd, kuid pronksimäruliga kriminaalasja siduda ei saa.

“Laeval, kust narkoaine kahtlustatavateni jõudis, oli oma ajagraafik ja marsruut. Samuti ei takistanud aprillilõpu sündmused õiguskaitseorganite igapäevast tööd, ka see vajas tegemist ja sai tehtud,” ütleb riigiprokurör Helga ­Aadamsoo. Sellele vaatamata võis kurjategijatel olla lootus, et õiguskaitseorganite tähelepanu on suunatud mujale.

Malta lipu all sõitev narkolastiga laev jõudis Eesti territoriaalvetesse Peterburist. Venemaale omakorda tuli see prokuratuuri andmeil Lõuna-Ameerikast, kust pärinebki suurem osa Põhjamaadesse, Eestisse ja mujale Baltikumi jõudvast narkokraamist. Olles Peterburis peatunud kauba mahalaadimiseks, võeti kurss Eestile.

Eesti pool oodati “valget laeva” innuga. Ootajad olid Läti ja Leedu päritolu isikud, kelle kohta prokuratuur kasutab nüüd terminit “kuritegelik grupp, kelle tegevuseks oli rahvusvahelisel tasandil narkootiliste ainete salakaubavedu”.

Prokuratuur kirjeldab edasisi sündmusi järgmiseltlt. Kurjategijad olid ­kokaiini ära toomiseks ostnud suure kummipaadi. Laupäeva, 28. aprilli väga varajasel hommikutunnil sõudsid nad laeva juurde. Sealt visati neile pakk narkootilise ainega.

Pakk, nagu selgus hiljem, sisaldas 7,8 kg kokaiini, mille puhtusastmeks (kokaiinhüdrokloriidi sisaldus) määras labor 78–95 protsenti. Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja uurimise alal Margus Noormaa andmetel oli tegu kvaliteetse kokaiiniga, mille väärtus tänaval müües oleks olnud üle 23,4 miljoni krooni. Nii maksu- ja tolliamet kui ka prokuratuur nendivad: ligi kaheksa kilo kokaiini on Eesti mõistes ülisuur kogus.

Ekspressi andmetel olid selle ülisuure koguse vastuvõtjad lätlased, kes panid lasti Mitsubishi Pajero džiipi ja sõitsid Paldiski suunas. Paldiski lähedal asuva Alexela tankla juures anti kokaiin edasi kahele leedulasele, kes olid sündmuskohale tulnud autoga VW Golf. Kaugemale mehed ei jõudnud, sest sõlm nende ümber tõmmati kokku.

Prokurör Aadamsoo sõnul tegeles meeste kinnivõtmisega otseselt maksu- ja tolliameti narkotalitus. Kinni peeti ühtekokku kaheksa inimest, kuid mitte kõik ühes kohas. “Nad võeti kinni kahes-kolmes eri kohas, aga ühel õhtul,” ütleb Aadamsoo.

Olulist vastuhakkamist kurjategijate poolt Aadamsoo sõnul ei olnud. Siiski ei taha ta öelda, et kinnivõtmine oleks kurjategijatele päris üllatusena tulnud: “See on subjektiivne hinnang. Kui inimene tegeleb sellise asjaga, siis ei või iialgi teada, millal ta kinni võetakse.”

Tegu oli ilmselgelt pikaajalise jälitustöö ja suure operatsiooniga, millele lisaks maksu- ja tolliameti uurimisosakonna narkotalitusele aitas kaasa DEA (Ühendriikide narkovastase võitluse agentuur), Läti politsei ja toll ning Eesti politsei ja piirivalve. Kui palju inimesi kokku operatsiooniga seotud oli, ei oska maksu- ja tolliamet ega prokuratuur Ekspressi jaoks kokku lugedagi. Ekspressile on teada järgmised isikud: Ventspilsi (Läti) elanikud Valdis, Edgars ja Artjoms ning leed ulased Audrius ja Rolandas. Üks isik on kodakondsuseta ja elab alaliselt Lätis. Prokurör taotles kohtult kuue inimese vahistamist, sest kahe isiku osalemisaste oli väike. Kohtu määratud vahistus kestab seaduse kohaselt kuni kuus kuud.

Üht nimetatud meestest, leedukat Rolandast on Leedu ajakirjandus seostanud Kaunase allilmas tegutseva nn Doktorite jõuguga, kes said oma nime Kaunase kriminaalse liidri Daktarase järgi. “Doktorid” tegelesid kahtlustuse kohaselt näiteks bensiiniga seotud pettuste ja naftadollarite pesuga. Aastaid tagasi kahtlustati Rolandast hämara taustaga ärimehe Sigitas ?iapase mõrvamises.

Ka eelmisse narkoteemalisse kohtuasjasse olid segatud Leedu kodanikud. Läinud nädalal mõisteti Pärnu maakohtus süüdi kaks Leedu kodanikku umbes kahe kilo amfetamiini käitlemises. Neid karistati kolme aasta ja kaheksakuuse ning kolme aasta ja kuuekuuse vangistusega.

Prokuratuur kinnitab, et kriminaalmenetlusega ei ole seotud Eesti kodanikke, kuid lõpliku kahtlustatavate nimekirja annab kohtueelne uurimine.

 

Narkootikumide suurkonfiskeerimised
  • 2003 1. aprillil tuvastati USAst saabunud universaallaevas Kapitan Spivak ligi 30 kg 66protsendilise puhtusega kokaiini. Hilisema ekspertiisi tulemusel selgus, et 100protsendilise puhtusastmega kokaiini kogukaal oli 20 kg.
  • 2005 11. oktoobril saadi kätte Eesti suurim konfiskeeritud kokaiinikogus umbes 40 kg. Juhtumit tuntakse nn hammasrattakokaiini loona.
  • 2006. aasta veebruaris avastasid maksu- ja tollimeti uurijad suurima hašišikoguse – üle 200 kg.
  • Hiljutistest juhtumitest saab esile tõsta 1,1 kg kokaiini ja 1600 ecstasy tableti konfiskeerimist 43aastaselt Valerilt 12. aprillil. Põhja prefektuuri narkopolitseinikud pidasid ta Koplis kinni ning leidsid mehe garaaži läbiotsimisel umbes 1,5 miljoni krooni väärtuses narkootikume. Mehelt konfiskeeriti ka sularaha 42 500 eurot ning arestiti kaks tema Tallinnas asuvat korterit.
Allikad: politsei, prokuratuur, maksu- ja tolliamet