"Nad tahavad teha oma ahnusele ja lollusele mälestusmärgi!"
Andres Udal (46) on väge täis. Nõmme halduskogu liige on karastatud protestija. Eelmisel aastal visati mees välja Isamaaliidust, sest ta piketeeris koos pensionäridega Toompeal peaminister Mart Laari vastu.
Nüüd on Tehnikaülikooli elektroonikainstituudi vanemteaduril vägevamad vastased.
Need on suurärimehed Urmas Sõõrumaa (40), Gunnar Okk (41), Toomas Annus (41) koos õega ja Sandor Liive (32). Möödunud aastal alustasid nad Nõmmel ühist kinnisvaraprojekti.
"Näete, see on Tallinna kõige kõrgem koht! 64 meetrit! Siia tahab Sandor Liive ilmselt grillikoha teha!" hüüab Udal Nõmme mändide all. Kunagise suusakooli krundil vedeleb läbu. Talvel peatusid siin asotsiaalid.
Sõõrumaa on elanud varasemas elus Koplis. Okk Lasnamäel, Liive Mustamäel. Nüüd on nad tööga rikastunud ja võivad lubada endale Nõmmele kodu ehitamist.
Üksnes krundi eest maksis Oki elukaaslane Siiri Ladva (39) avalikul oksjonil üle viie miljoni krooni. See oli rohkem kui aasta eest, nüüd tahab ta jagada krundi viieks osaks.

“Tahate rajada ärimeeste linnakut!”
STRONG>Tänavu kevadel tõuseb Nõmme halduskogus tüli, mida omanik tohib oma maaga teha. Siiri Ladvale tuleb see üllatusena, sest ostu vormistades polnud mingitest piirangutest juttu.
Linnamajanduskomisjon lubab armulikult, et Sõõrumaa ja Okk võivad maja ehitada. Annus, tema õde ja Liive aga mitte. Nende kodude asemele tuleks rajada hoopis laste loodusmaja, et “pidurdada narkomaania levikut”.
Juhtum muutub kõneaineks üle Eesti. “Tahate rajada uut ärimeeste linnakut!” kihvatab Aktuaalses Kaameras saatejuht Aarne Rannamäe. Sõõrumaa on tulnud uudistesse rääkima hoopis Eesti Energiast.
Vaidlused halduskogus tipnevad süüdistusega, et ärimees tahab varastada oma naabrilt 80 ruutmeetrit maad. Väidetav tulevane kahjukannataja on kirjandusõpetaja ning lastekirjanik Jaanus Vaiksoo.
Hämmastaval kombel on linnavalitsuse kaartide järgi kruntidel kaks erinevat piiri! 83 ruutmeetrit rohelist mäenõlva on nihkunud Sõõrumaale. Vaiksoo on saanud oma kuuri taha juurde 46 ruutmeetrit.
“Me lähtume loomulikult naabrite krundi piirist,” lubab maaomanik Ladva kõigi kuuldes. Kuigi ilus proua on ise jurist, saadab teda halduskogu istungil 25. aprillil raskekaaluadvokaat Jüri Raidla.
Raidla seletab: “Piiride erinevus on tehniline viga. See on tekkinud kruntide digitaalregistrisse kandmisega.”

“Fiktiivne! Ebaseaduslik!”
Andres Udal on halduskogu istungil kõigele ägedalt vastu. Teda toetavad arhitekt Kuno Raude (endine Isamaaliit, nüüd Res Publica) ja majandusteadlane Enn Kareda (endine Isamaaliit).
“Kuritahtlik! Fiktiivne! Ebaseaduslik! Otsustamine edasi lükata! Anname asenduskrundid!”
Teisel pool lauda itsitab Vilja Savisaar. Talle mõjub kolme endise isamaaliitlase hädakisa nagu naerugaas.
Lõbusalt tunneb end teinegi keskerakondlane, doktor Peep Põdder: “Me kaitsesime ka Eesti kõige vanemat kuivkäimlat. Sinna pidid hakkama tulema Soome ja Rootsi turistid. Ja mis sellest nüüd saanud on?”
Pärast poolteist tundi kestnud vaidlust hääletatakse. Kas Siiri Ladva võib alustada krundi detailplaneeringuga?
7:4! Võib küll.
“Keskerakonna teerull!” ühmab Kareda. Otsuse poolt hääletasid neli keskerakondlast, kaks reformisti ja üks respublikaan.
Järgmisel hilisõhtul kirjutab Udal kommentaari Delfi uudisteportaali: “Kuidas selline asi on õigusriigis võimalik? Ilmselt on toimunud riigipööre.”
Delfisse laekuvad anonüümsed kirjad vohavad klassivihast. Ainult kaks Naabrit kirjutavad: “Härrased! Tulge tõesti ja tehke see jama siin korda! Tõsiselt!”
Udal ei mõtlegi alla anda. Kui detailplaneering ükskord valmis saab, hakkab halduskogu asja uuesti arutama.

Vana-Mustamäe 59/Seljaku 4

Pindala 10 308m2

Maa omanik Siiri Ladva

490m2 – Urmas Sõõrumaa, ESSi looja, Eesti Energia nõukogu värske esimees

200m2 + 200m2 – Toomas Annus, Merko Ehituse nõukogu esimees ja tema õde

170m2 – Gunnar Okk, Eesti Energia juhatuse esimees

127m2 – Sandor Liive, Eesti Energia finantsdirektor